گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: طرح تحول سلامت به دنبال افزایش کیفیت خدمات درمانی بود

رئیس و مدیرعامل هلدینگ بیمارستان ابن سینا اظهار داشت: سیستم نظارتی باید برنامه ریزی خیلی دقیق تری برای اجرای طرح تحول سلامت می داشت.

1398/01/20
|
11:30

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی طرح تحول سلامت، با حضور دکتر آرش انیسیان (رئیس و مدیرعامل هلدینگ بیمارستان ابن سینا) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

دکتر آرش انیسیان با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت را باید واقع بینانه دید، گفت: این طرح با اهداف شروع شد که این اهداف خیلی خوب بودند و هستند شاید در شرایط اجرا هر کس دیگری هم بود به همین شکل اجرا می‌شد چرا که اجرای یک طرح در قدم اول نیاز دارد تا مجریان در مورد آموزش کافی دیده باشند تا بتوانند مدیریت خوبی را انجام دهند.

وی افزود: یکی از مهمترین اهداف این طرح نظام سلامت این بود که کاهش پرداختی بیماران به خصوص در بخش بستری مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس و مدیرعامل هلدینگ بیمارستان ابن سینا با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت قصد داشت تا از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم کشور حمایت بشود، عنوان کرد: طرح تحول سلامت می‌خواست تا پزشکان در بیمارستان ها مقیم باشد در حالتی که قبل از اجرای این طرح اکثراً در خارج از بیمارستان ها فعالیت می کردند.

وی با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت به دنبال افزایش کیفیت خدمات درمانی بود، اظهار داشت: ارتقای هتلینگ بیمارستان ها و دستورالعمل های حمایت از بیماران خاص از جمله مهمترین اهداف طرح تحول سلامت بودند. در کنار این ها ترویج زایمان طبیعی و افزایش نظارت بر حسن اجرای طرح هم در این طرح گنجانده شده بود.

دکتر آرش انیسیان با بیان اینکه طرحی به وسعت طرح تحول سلامت نیازمند نیروهای متخصص خیلی بیشتر بود، اضافه کرد: سیستم نظارتی باید برنامه ریزی خیلی دقیق تری برای اجرای طرح تحول سلامت می داشت.

وی افزود: در شروع اجرای طرح تحول سلامت مجموعه لوازم مصرفی برای بیماران به خصوص بیمارانی که جراحی عمل ارتوپدی داشتند یا عمل جراحی مغز و اعصاب و فک و صورت داشتند حدود 3 درصد از صورتحساب را شامل می شود اما بعد از اجرای این طرح این اقلام 30 درصد از حساب ها شامل شد.

رئیس و مدیرعامل هلدینگ بیمارستان ابن سینا با اشاره به اینکه بودجه کشور در حوزه نظام سلامت بودجه محدودی است، اظهار داشت : بدون شک این بودجه محدود در حوزه نظام سلامت باید بر اساس نیاز هزینه شود. در حالی که در برخی از اوقات پزشکان مقیم ذیل طرح سلامت صرفاً به خاطر مقیم بودن در بیمارستان حدود 700 تا یک میلیون تومان کار آن دریافت می‌کردند.

وی با طرح این سوال که آیا بودجه سلامت کشور جوابگوی این حجم از هزینه ها در طرح تحول سلامت بود یا نه اضافه کرد: اگر رئیس بیمارستان یا شخصی که کارها را انجام می‌دهد بداند که بودجه محدود است نسبت به بودجه های محدود کارها و فعالیت‌های مختلف را پیش می برد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی