گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك وكیل دادگستری گفت: دستگاه قضایی نبض نظام است

ساناز عباس قلیزاده اظهار داشت: روابط ناسالم و جریان دلالی و کارچاق کنی از جمله آسیب هایی است که دستگاه قضایی را به شدت تهدید می کند.

1398/01/24
|
08:35
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی کار چاق کنی قانونی با حضور ساناز عباس قلیزاده (وکیل دادگستری) و استاد بهمن کشاورز (وکیل دادگستری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه بهمن کشاورز با اشاره به اینکه موضوع کارچاق کنی قانونی سابقه ای طولانی دارد، گفت: تنها قانونی که در مورد کارچاق کنی قانونی وجود دارد تحت عنوان قانون مجازات اعمال نفوذ در سال 1315 به تصویب رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر قوه قضائیه متوجه شده است که باید به نحوی با موضوع کارچاق کنی قانونی روبرو شده و این موضوع را برطرف کند.

این وکیل دادگستری با اشاره به درآمد کارچاق کن ها در ایران، عنوان کرد: بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در سال گذشته هر فرد کار چاق کن در ایران توانسته تا حدود 44 میلیارد تومان درآمد داشته باشد.

وی با اشاره به تبعات ناشی از کار چاه کنی در ایران، اظهار داشت: در نتیجه کارچاق کنی های متعدد اطمینان مردم به قوه قضائیه، تشکیلات قضایی متزلزل می‌شود و از طرف دیگر چون وکلای دادگستری حق ندارند و در عمل هم این کار را نمی‌کنند که نتیجه دعوا را تضمین کنند در نتیجه مراجعه به وکلا کم می شود و احقاق حق از طریق متعارف و درست تقلیل پیدا می کند و افراد مرتب به دنبال این هستند کسی را پیدا کنند که به صورت غیر متعارف و دور زدن قوانین مشکل آن ها را حل کند.

بهمن کشاورز با اشاره به این که بسیاری از قاچاق کنی های امروزه کلاهبرداری هستند، تصریح کرد: وقتی شما در کشوری مثل ایران و بدون مقایسه با کشورهای خیلی بزرگ تر و پیشرفته تر از ایران، بیش از 500 دانشکده حقوق دارید لاجرم تعداد بیرون ده این دانشگاه ها رقم بسیار عظیمی خواهد شد و چون نیازهای واقعی جامعه با این تعداد نیست، لاجرم این ها به نوعی جذب این گونه موسسات خواهند شد و سرنوشت مردم متاسفانه در موارد مربوط به مال و جان و غیره به دست افراد می‌افتد که کوچکترین اطلاعی از مسائل حقوقی ندارند.

وی با اشاره به این که مشکل کارچاق کنی قانونی باید از سطوح بالاتر حل شود، عنوان کرد: آثار و نتایج کارچاق کنی امروزه به وضوح در جامعه قابل مشاهده هستند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو ساناز عباس قلیزاده با اشاره به این که متاسفانه کارچاق کنی رواج بسیار زیادی پیدا کرده است، گفت: این روزها ما شهروندان بسیاری را در پشت درهای دادگاه ها و دادسراها می بینیم که در رابطه با کلاه برداری قضایی دچار مشکل شده اند.

وی با اشاره به این که فساد اداری در حال حاضر ریشه در فعالیت های اقتصادی دارد، اظهار داشت: فساد اداری در سیستم قضایی ایران به شکل عمده تری مشاهده می شود.

این وکیل دادگستری افزود: افراد به دلیل بی اطلاعی از قوانین برای تسریع در کار خود متاسفانه متوسل به افرادی می شوند که به عنوان کار چاق کن مدعی هستند که با برخی از پرسنل رابطه دارند و از این طریق می توانند مشکلات مردم را برطرف کنند.

وی با بیان این که کار چاق کن ها با روش های متقلبانه از ناآگاهی مردم استفاده می کنند، تصریح کرد: ما در حال حاضر شاهد روند فعالیت چشم گیری از افراد کار چاق کن در سیستم قضایی کشور هستیم.

ساناز عباس قلیزاده با اشاره به این که دستگاه قضایی نبض نظام است، اظهار داشت: روابط ناسالم و جریان دلالی و کارچاق کنی از جمله آسیب هایی است که دستگاه قضایی را به شدت تهدید می کند.

وی افزود: در حال حاضر حفاظت اطلاعات و معاونت نظارت و بازرسی قوه قضاییه فعالیت های بسیاری را در زمینه مبارزه با کار چاق کنی های متعدد انجام می دهند.

این وکیل دادگستری در ادامه تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر درآمد کار چاق کن ها بسیار بیشتر از وکلای رسمی دادگستری است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی