گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك جامعه شناس گفت: جوانان ما در گفتمان نسل ها سرگردان هستند

دکتر عالیه شکربیگی اظهار داشت: معضل شکاف نسلی و پیامد های منفی آن زمانی شکل می گیرند که بحران هویت در نسل های مختلف ایجاد شود.

1398/01/27
|
10:16

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی جوانان و شکاف نسل ها و بحران هویت، با حضور سجاد سالک (مدیرکل مشارکت اجتماعی وزارت ورزش و جوانان) و دکتر عالیه شکربیگی (استاد دانشگاه، جامعه شناس و مجری طرح گفت و گوی ملی در استان تهران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه سجاد سالک با اشاره به این که موضوع شکاف نسل ها عجیب یا پیچیده نیست، گفت: شکاف نسل های موضوعی با سابقه است که در کشورهای مختلف دنیا همواره در جریان بوده است.

وی با اشاره به این که شکاف نسل ها برای اولین بار در دهه شصت میلادی در غرب مطرح شد، اظهار داشت: اولین صحبت های شکاف نسل ها در غرب ناظر بر موضوعی بود که از عدم درک متقابل فرزندان و والدین نشات می گرفت.

مدیرکل مشارکت اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به این که پدیده شکاف نسلی با گذشت زمان حادتر می شود و ابعاد بیشتری را پیدا می کند، عنوان کرد: موضوع شکاف نسلی در صده های گذشته و در دوران حکمرانی سلسه های تاریخی ابعاد جدی و حادی نداشته است.

وی در ادامه افزود: از زمان انقلاب مشروطه در ایران تا به امروز که تحولات جدی در کشور شکل گرفت و ارتباط با غرب بیشتر شد موضوع شکاف نسلی رو به افزایش شده است.

سجاد سالک با اشاره به این که موضوع شکاف نسل ها در دهه 40 ایران به تحت یک مساله اجتماعی مطرح بوده است، اذعان داشت: اساسا ارتباطات تکنولوژیک و ارتباط با کشورهای دیگر و ایجاد روابط فرهنگی بین ملل مختلف نوعی از هنجارها، ارزش ها و سبک زندگی های جدیدی را منتقل می کنند، به طوری که هنجارهای جدید ایجاد شده در نسل ها شامل تصمیم هایی می شود که با نسل قبل از خود مطبق نیست.

وی در ادامه افزود: اگر ما بخواهیم در این عصر جدید زندگی کنیم و به توسعه برسیم راهی جز فکر کردن به طرز جهانی را پیش رو نداریم.

مدیرکل مشارکت اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به این که دنیای مدرن هنجارها و ارزش های منحصر به خود را ایجاد کرده است، تصریح کرد: نسل جدید در پی پدیده شکاف نسل ها ارزش و هنجاری های جدید را پذیرفته اند و بر این اساس میان نسل جدید و نسل های قبل شکاف شکل گرفته است.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر عالیه شکربیگی با اشاره به روند تغییرات ارزشی در کشور، گفت: ایجاد تغییرات ساختاری در یک جامعه همیشه ارزش های موجود را در آن جامعه دستخوش تغییر قرار خواهند داد.

وی با اشاره به این که نسل دهه شصت پیامدهای متعددی را از جنگ تاثیر گرفت، عنوان کرد: نسل های دهه 70 و 80 همیشه در فضای مجازی به سر برده اند و ارتباطات و تعاملات خودشان را با فضای مجازی ایجاد کرده اند، در حالی که نسل دهه 60 درگیر انزوا بودند.

مجری طرح گفت و گوی ملی در استان تهران با اشاره به تفاوت موجود در دیدگاه نسل های مختلف، توضیح داد: معضل شکاف نسلی و پیامد های منفی آن زمانی شکل می گیرند که بحران هویت در نسل های مختلف ایجاد شود.

وی افزود: بحران هویت باعث می شود تا نسل جدید علاوه بر قرارگیری در حالت سرگردانی از فعالیت های قابل انجام خود اطلاع دقیقی نداشته باشد.

دکتر عالیه شکربیگی با بیان این که جوانان ما امروزه دچار سرگشتگی گفتمانی و نسلی هستند، عنوان کرد: در بسیاری از خانواده های مدنی و مدرن که صاحب نگاهی گفت و گو محور هستند گفتمان و ارزش ها با روش گفت و گو شکل می گیرند، در حالی که برخی از خانواده ها سعی دارند تا گفتمان خود را از شیوه دستوری شکل دهند.

وی با بیان این که عدم وجود فضای گفت و گو در خانواده شکاف نسلی را شکل می دهد، عنوان کرد: متاسفانه در بطن خانواده های ایران در حوزه جامعه پذیری معقوله گفت و گو جایگاه خود را پیدا نکرده است، به همین دلیل نسل های مختلف حاضر در یک خانواده همیشه در سلایق و انتخاب های خود با اختلاف نظرها رو به رو می شوند.

مجری طرح گفت و گوی ملی در استان تهران با اشاره به این که هر عصر از جوامع ارزش های خاص به خودش را دارد، اظهار داشت: امیرالمومنین در حوزه می فرمایند که هر شخص باید فرزند عصر خویشن باشد، چرا که تغییرات زیربنایی همیشه منجر به ایجاد تغییر در روبنا می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی