صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رئیس اداره حقوقی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار داشت: ناآگاهی مردم از فضای مجازی وضعیت فرهنگی کشور را به سمت چالش هایی جدی سوق می دهد.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع قمارخانه های مجازی در سایه ولنگاری فضای مجازی، با حضور عباس مجتهدی (رئیس اداره حقوقی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی) و سرهنگ مصطفی نوروزی (رئیس مرکز مبارزه با جرائم ملی و سازمان یافته پلیس فتا) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه عباس مجتهدی با اشاره به این که فضای مجازی را می توان به دجال تعریف کرد، گفت: در موضوع آخرالزمان می گویند که دجالی یک چشم همه چیز را به سمت خود می کشاند و همه مردم گویا در آن زمان کور و کر و لال می شوند و بدون هیچ تفکر به سمت دجال پیش می روند.

وی با اشاره به ایجاد استحاله فرهنگی در فضای مجازی کشور، اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر در فضای مجازی کشور وضعیتی مشابه دجال آخرالزمان پیش آمده است.

رئیس اداره حقوقی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به عدم آگاهی برخی از اقشار مردم از ویژگی های فضای مجازی، عنوان کرد: ناآگاهی مردم از فضای مجازی وضعیت فرهنگی کشور را به سمت چالش هایی جدی سوق می دهد.

وی در ادامه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، توضیح داد: افرادی که می خواهند جامعه را با طمع درگیر کنند، اهداف خود را با ارائه راه های راحت تامین منافع تعریف می کنند.

عباس مجتهدی با اشاره به این که فقدان آموزش همیشه جامعه را به چالش می کشد، عنوان کرد: متاسفانه افراد سودجو همیشه به دلایل انحرافی بسترهای مختلفی را برای کسب منافع خودشان در فضای مجازی فراهم می کنند.

وی با اشاره به مواد 705 تا 711 قانون مجازات اسلامی، توضیح داد: قانون مجازات اسلامی به صراحت اعلام می کند که خرید و فروش و حمل و ساخت و حتی دایر کردن دوایر قمارخانه های نامشروع از سه ماه تا دو سال مجازات حبس و 74 ضربه شلاق دارد.

رئیس اداره حقوقی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: بر اساس آخرین آمار اعلام شده از مراجع رسمی کشور، قمارخانه های مختلف حدود 23 میلیارد تومان گردش مالی داشته اند.

وی با اشاره به این که تا به امروز بیش از 3 هزار و 323 سایت و کانال مربوط به قماربازی در کشور شناسایی شده اند، اظهار داشت: متناسب با حجم سایت ها و کانال های شناسایی شده امروزه 248 پرونده قضایی تشکیل شده است که 184 متهم را شامل می شوند.

عباس مجتهدی در ادامه تاکید کرد: با توجه به میزان گردش مالی قماربازی در کشور عملکردهای برخورد و پیشگیرانه با این موضوع در سطوحی بسیار ضعیف پیگیری می شود، بر این اساس از دستگاه قضایی کشور انتظار می رود که عملکرد خود را فراتر از کارهای انجام شده پیش ببرد.

وی با اشاره به این که بیشترین قربانیان قماربازی جوانان کشور هستند، توضیح داد: بسیاری از جوانان به دلیل نداشتن استقلال مالی امیدوار هستند با سرمایه گذاری های کوچک در قمارخانه های مجازی در عرض یک شب به سود و پول چشمگیری برسند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو مصطفی نوروزی با اشاره به این که جرم همیشه از حالتی به حالتی دیگر منتقل می شود، گفت: در حالت کلی جرائم مختلف را می توان از راه های ایجابی و سلبی مورد پیشگیری و برخورد قرار داد.

وی با بیان این که برخورد سلبی با جرائم مختلف امروزه بر عهده نیروی انتظامی و قوه قضاییه است، عنوان کرد: امروزه حدود 2 هزار و 175 فقره وبسایت یا اکانت شبکه های اجتماعی در حوزه بستر یا تبلیغات مربوط به عضوگیری در قمار مورد شناسایی قرار گرفته اند.

رئیس مرکز مبارزه با جرائم ملی و سازمان یافته پلیس فتا افزود: از میان تمامی وبسایت ها و اکانت های شناسایی شده در رابطه با قمار 1 هزار و 241 پرونده قضایی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: هر پرونده تشکیل شده در رابطه با قمار ممکن است حدود 100 وبسایت یا گروهی از قماربازان را شامل شود.

مصطفی نوروزی با اشاره به این که در سال جاری 7 باند حرفه ای مربوط به قماربازی شناسایی شده اند، عنوان کرد: 25 نفر در چند ماه گذشته در رابطه با سایت های قمار بازی دستگیر شده اند که 232 فقره وبسایت را مدیریت می کردند.

وی با اشاره به این که هزینه های جرم های مختلف باید برای مجرمان افزایش یابد، تصریح کرد: مجازات های تعیین شده در قانون باید به میزانی باشد که فرد خلاف کار از انجام خلاف منع شود.

مرتبط با این خبر

  • احتمال قصور پزشکی در مواقع اورژانسی افزایش پیدا می کند

  • تحلیل و بررسی نظام سلامت در گفت و گوی اجتماعی

  • خانواده های ایرانی شناختی از مواد مخدر جدید ندارند

  • پلیس مبارزه با مواد مخدر فضای مجازی را رصد می کند

  • بسیاری از مدیران قمارخانه های مجازی خارج از کشور هستند

  • قانون از قربانیان رمالی حمایت می کند

  • فالگیری دکان فروش امید واحی است

  • رمالی و فالگیری از زیرشاخه های کلاهبرداری هستند

  • اقدام علیه فالگیری به شاکی خصوصی نیاز دارد

  • نقد و بررسی رمالی و جادوگری از جرم انگاری تا مجازات