گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: توزیع پزشک در ایران عادلانه نیست

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: به دلیل عدم اهتمام به سیستم ارجاع در حوزه پزشکی، یک فوق تخصص تا پاسی از شب با ویزیت و بیمار درگیر است و در همین حال یک پزشک عمومی با چند بیمار محدود کار خود را در روز به اتمام می رساند.

1398/02/30
|
12:12

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی بحران کمبود پزشک و توزیع نظام مند پزشک در کشور، با حضور صلاح الدین دلشاد (فوق تخصص جراحی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران) و امید فتحی زاده (مدیر اداره طرح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه صلاح الدین دلشاد با اشاره به این که در برخی از رشته های پزشکی کمبود پزشک داریم، گفت: وزارت بهداشت به واسطه اجرای طرح برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف پزشکی در تلاش است تا کمبود پزشک در مناطق محروم را برطرف کند.

وی با بیان این که توزیع پزشک در ایران عادلانه نیست، اظهار داشت: بسیاری از پزشکان پس از اتمام مدت طرح از محل محروم خارج می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اهمیت جایگاه پزشک عمومی، عنوان کرد: عموم جامعه ایران همیشه احساس می کنند باید برای رفع کوچکترین بیماری یا مساله پزشکی خود به پزشکان فوق تخصص مراجعه کنند.

وی با اشاره به این که حوزه پزشکی در کشور سیستم ارجاع درستی ندارد، خاطر نشان کرد: اگر مردم بر اساس یک سیستم ارجاع درست به پزشکان مراجعه کنند، تراز کاری پزشکان فوق تخصص و عمومی به حالتی یکسان و هماهنگ می رسد.

صلاح الدین دلشاد افزود: در حال حاضر به دلیل عدم اهتمام به سیستم ارجاع در حوزه پزشکی، یک فوق تخصص تا پاسی از شب با ویزیت و بیمار درگیر است و در همین حال یک پزشک عمومی با چند بیمار محدود کار خود را در روز به اتمام می رساند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر حدود 10 هزار پزشک عمومی در کشور به مشاغل غیر از پزشکی مشغول هستند، اظهار داشت: متاسفانه برخی از پزشکان عمومی در تامین هزینه های جاری مطب خود موفق نیستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به عملکرد خوب وزارت بهداشت در تربیت پزشک، توضیح داد: در زمان قبل از انقلاب بخش عمده ای از پزشکان فعال در ایران پزشکانی وارداتی بودند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو امید فتحی زاده با اشاره به اجرای برنامه Uhc در تمامی کشورهای جهان، گفت: بر اساس این برنامه کشور ایران در سال 2030 در ازای هر هزار نفر باید حدود 45/4 صدم درصد پزشک، پرستار و ماما داشته باشد.

وی افزود: در سال 2014 سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی عدد تعیین شده در برنامه UHC با رقمی حدود 3 به ازای هر هزار نفر اعلام کرد.

مدیر اداره طرح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به این که جامعه پزشکی ایران در حوزه اصلاح سیستم توزیع پزشک حرکت مطلوب و موثری را داشته است، تصریح کرد: افزایش تعداد فارغ التحصیلان پزشکی در ایران در توزیع عادلانه پزشک موثر بوده است.

وی افزود: با توجه به افزایش تعداد فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و شرایط مطلوب در این حوزه دستیابی به استانداردهای تعریف شده برای سال 2030 قابل دستیابی هستند.

امید فتحی زاده با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در کشور، اظهار داشت: با توجه به اجرای طرح تحول سلامت در کشور پزشکان زیادی در کشور به حضور در مناطق محروم راغب شده اند.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از خانم های مجرد فارغ التحصیل رشته های پزشکی به حضور در مناطق محروم علاقه دارند.

مدیر اداره طرح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: 98 درصد از فارغ التحصیلان پزشکی در کشور برای سپری کردن مدت طرح، در اولویت اولی که به اداره طرح اعلام کرده اند حاضر می شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی