گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: درآمد یک پزشک باید با درآمد متوسط مردم مقایسه شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: عدم تقارن اطلاعاتی بیمار و پزشک و وجود بیمه بازار رقابتی حوزه سلامت را از بین می برد

1398/02/31
|
09:04

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی افزایش تعرفه های پزشکان و طرح تحول سلامت، با حضور دکتر علی محمد مصدق راد (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.


در این برنامه علی محمد مصدق راد با اشاره به این که در بازارهای رقابتی تقابل عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می کند، گفت: عدم تقارن اطلاعاتی یا تفاوت دانش بیمار و ارائه کننده خدمت پزشکی در بازار سلامت نارسایی ایجاد می کند.

وی با اشاره به این که بازار سلامت در ایران نارسایی های متعددی دارد، عنوان کرد: در بسیاری از مواقع بیمار از بیماری خودش و درمان های مختلف اطلاعات کافی ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این که بیمه همانند یک سپر از بیمار در برابر هزینه ها محافظت می کند، اظهار داشت: عدم تقارن اطلاعاتی بیمار و پزشک و وجود بیمه بازار رقابتی حوزه سلامت را از بین می برد، بر همین اساس دولت برای تعیین نرخ خدمات پزشکی وارد میدان می شود.

وی با اشاره به فعالیت سیستم ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت در کشور، تصریح کرد: یک خدمت همیشه در کنار سایر خدمات ارزش نسبی می گیرد که با توجه به پنج فاکتور زمان، مهارت، شدت، ریسک و مخاطره تعیین می شود.

علی محمد مصدق راد اضافه کرد: بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی تهران مشخص شد که در فاصله زمانی 1390 تا 96 تعرفه ارزش نسبی طرح تحول سلامت کشور حدود 9/1 افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به این که درآمد یک پزشک باید با درآمد متوسط مردم مقایسه شود، اظهار داشت: در کشور آلمان درآمد یک پزشک چهار برابر درآمد متوسط عمومی تعیین می شود، در حالی که در کانادا یک پزشک 6 برابر درآمد متوسط عمومی جامعه درآمد دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به متوسط درآمد پزشکان در ایران، توضیح داد: بر اساس طرح های مطالعاتی انجام شده در سال 1394 متوسط درآمد پزشکان در ایران حدود 6 میلیون تومان ارزیابی شده است، در حالی که در همین مدت متوسط درآمد مردم 1 میلیون و 400 هزار تومان بود.

وی افزود: شش برابر متوسط درآمد پزشک نسبت به متوسط درآمد مردم رقمی منطقی است.

علی محمد مصدق راد با اشاره به لزوم وجود سیستم های تعرفه گذاری مناسب در کشور، اظهار داشت: سیستم های تعرفه گذاری صحیح باعث می شوند تا کیفیت، اثربخشی و دسترسی به میزان مطلوبی افزایش پیدا کنند.

وی اضافه کرد: اگر تعرفه های مختلف پایین از استاندارد تعریف شوند، مردم برای دریافت خدمات غیر ضروری بیشتر مراجعه می کنند؛ در حالی که ارائه تعرفه های بیش از استاندارد هزینه های سلامت را افزایش می دهد و بیمه ها را دچار چالش می کند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی