گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك كارشناس اقتصاد سلامت گفت: سلامت الکترونیک دسترسی مردم به خدمات را افزایش می دهد

حسن مخملی اظهار داشت: راه اندازی سیستم ارجاع در ذیل سلامت الکترونیک می تواند از هزینه کردهای هنگفت بیماران جلوگیری کرده و آن ها را در مسیر مراجعه به پزشک مورد نیاز یاری کند.

1398/03/04
|
14:00

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی طرح تحول سلامت و بهره برداری از دولت الکترونیک، با حضور حسن مخملی (استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد سلامت) و حیدرعلی عابدی (سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حسن مخملی با اشاره به پیشرفت های عصر جدید در حوزه الکترونیک و فضای مجازی، گفت: در حال حاضر به دلایل متعدد اقتصادی و جغرافیایی بسیاری از خدماتی که قبلا به شکل دستی و سنتی ارائه می شدند در قالب الکترونیک قرار گرفته اند.

وی با اشاره به این که حذف فاصله ها از جمله مهم ترین مزایای سلامت الکترونیک به شمار می رود، اظهار داشت: سلامت الکترونیک با حذف فاصله های مختلف متقاضی خدمت را به عرضه کننده خدمت نزدیک می کند.

این کارشناس اقتصاد سلامت با اشاره به این که سلامت الکترونیک میزان دسترسی مردم به خدمات را افزایش می دهد، عنوان کرد: ذیل راه اندازی سلامت به صورت الکترونیک یک بیمار می تواند به صورت آنلاین و غیر حضوری با پزشک خود در ارتباط باشد و فرآیند ویزیت و درمان را سپری کند.

وی اضافه کرد: سلامت الکترونیک می تواند اطلاعات افراد را ذخیره کند و آن ها را در فرای مرزهای مختلف به اشتراک بگذارد.

حسن مخملی با اشاره به امکان بازیافت اطلاعات در سلامت الکترونیک، تصریح کرد: راه اندازی سیستم ارجاع در ذیل سلامت الکترونیک از هزینه کردهای هنگفت بیماران جلوگیری می کند و آن ها را در مسیر مراجعه به پزشک مورد نیاز یاری می کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حافظه وسیع سلامت الکترونیک می تواند اطلاعات بیماران مختلف را جمع آوری و تحلیل کند، در حالی که سیستم های سنتی سلامت امکان جمع آوری تمام اطلاعات را نداشتند.

این کارشناس اقتصاد سلامت با اشاره به این که در اجرای طرح تحول سلامت نیازهای مختلف باید اولویت بندی شوند، عنوان کرد: شایسته است که مشکلات مختلف حوزه سلامت با شفاف سازی مورد بررسی و رفع مشکل قرار بگیرند.

وی با اشاره به روش تعیین میزان دستمزد پزشکان با ضریب K، توضیح داد: محاسبه دستمزد با ضریب k باعث شده تا میان میزان دریافتی پزشک و پرستار فاصله بسیار زیادی باشد، در حالی که این ضریب در بسیاری از کشورها با توجه به موضوع عدالت محوری در حوزه سلامت مورد استفاده قرار می گیرد.

حسن مخملی با اشاره به لزوم افزایش کیفیت خدمات سلامت در کشور، اظهار داشت: اگر ارتقای کیفیت خدمات سلامت به بیمارستان های حاضر در مراکز شهرهای بزرگ محدود شود، نظام سلامت از عدالت اقتصادی و اجتماعی دور می شود.

وی اضافه کرد: توزیع خدمات سلامت به روشی عدالت محور باید مورد هدف طرح تحول سلامت قرار می گرفت.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو حیدرعلی عابدی با اشاره به این که هیچ سندی طرح تحول سلامت را به وضوح تعریف نمی کند، گفت: شاید طرح تحول سلامت اصطلاحی برای روش بکارگیری برنامه های توسعه سلامت در سطح جامعه باشد.

وی با اشاره به برنامه پنجم و ششم توسعه کشور، اظهار داشت: طبق برنامه ششم توسعه کشور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید توسعه خدمات پیشگیری و درمانی را بر اساس پزشک خانواده و الکترونیکی کردن پرونده بیماران و راه اندازی سیستم ارجاع و تهیه راهنمایی های بالینی به مرحله اجرا برساند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: اگر برنامه ششم توسعه کشور در حوزه سلامت به درستی اجرا شود، خدمات مختلف حوزه سلامت به صورتی عادلانه در اختیار مردم قرار می گیرند، به طوری که خدمات در حد استطاعت کشور باشند.

وی تاکید داشت: خدماتی که تحت عنوان طرح تحول سلامت ارائه می شوند از بضاعت و استطاعت کشور در حوزه سلامت بیشتر هستند.

حیدر علی عابدی افزود: در حال حاضر بیمه تامین اجتماعی قدرت پرداخت هزینه هایی که وزارت بهداشت و درمان تعیین می کند را ندارد.

وی با اشاره به عدم راه اندازی سیستم ارجاع در نظام سلامت ایران، توضیح داد: فقدان سیستم ارجاع در نظام سلامت باعث شد تا هر شخص هر درمانی را به اشکال گوناگون ذیل طرح تحول سلامت قرار دهد و بیمه ها را بدون بضاعت مالی کافی بدهکار نماید.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی