صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

شهلا کاظمی پور اظهار داشت: با افزایش امید به زندگی در ایران نگرش های مختلف به امور جمعیتی در کشور نیز باید دستخوش تغییر قرار بگیرند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی دلایل تغییر سن جوانی و تبعات آن و شاخصه نسل جوان، با حضور ناهید دیناروند (روانشناس بالینی، مشاور، فعال حوزه جوانان و نویسنده کتاب جنگ جمعیت) و شهلا کاظمی پور (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، جمعیت شناس و جامعه شناس) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه ناهید دیناروند با اشاره به تغییر سن جوانی در کشور، گفت: در حال حاضر بازه سنی 18 تا 35 سالگی در کشور ایران به عنوان سنین جوانی تعریف می شود.

وی افزود: افزایش سن جوانی در کشور ریشه افزایش سن باروری در جمعیت ایران دارد که نشان از پویایی و شکوفایی است.

نویسنده کتاب جنگ جمعیت با اشاره به این که کشور ایران در حال حاضر با سونامی سالمندی مواجه است، اظهار داشت: عدم تمایل جوانان کشور به ازدواج و تشکیل خانواده باعث شده تا جمعیت ایران به سمت پیری و سالمندی سوق پیدا کند.

وی اضافه کرد: بر اساس جدیدترین آمار در حال حاضر جمعیت سالمندی در ایران حدود سه برابر بیشتر از جمعیت جوانان هستند.

ناهید دیناروند با اشاره به شاخصه های جوانی، توضیح داد: مولد بودن، کارایی مفید از نظر فکری و جسمی و شکوفایی و خلاقیت در ابعاد مختلف انسانی از جمله مهم ترین شاخصه های جوانی به شمار می آیند.

وی با اشاره به این که وجود جوان همواره در حال رشد و ایجاد شگفتی است، عنوان کرد: بدون شک جوانی و رخوت دو پدیده متضاد هستند.

این روانشناس بالینی با اشاره به این که تعیین سن بلوغ ریشه در رشد جسمانی و فکری افراد دارد، اظهار داشت: سن جوانی همیشه با توجه به شرایط فرهنگی، جمعیتی و اقتصادی حاضر در یک کشور مشخص می شود.

وی افزود: شرایط جغرافیایی کشور همیشه در سن بلوغ موثر است، برای مثال در کشور سوئد به دلیل آب و هوای سرد افراد دیرتر از سایر جوامع به سن بلوغ می رسند.

ناهید دیناروند با اشاره به این که انسان موجودی اجتماعی است، تصریح کرد: انسان خارج از اجتماع نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو شهلا کاظمی پور با اشاره به این که در ایام قدیم جمعیت کشور مرحله جوانی و جوانان نداشت، گفت: ایام قدیم افراد پس از مرحله کودکی مستقیم وارد دوران کار می شدند.

وی افزود: با ایجاد اوقات فراغت برای افراد جمعیت کشور به مراحل مختلف کودکی، نوجوانی و جوانی تقسیم شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به این که در حال حاضر امید به زندگی در ایران افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: با افزایش امید به زندگی در ایران نگرش های مختلف به امور جمعیتی در کشور نیز باید دستخوش تغییر قرار بگیرند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر مردم ایران تا سن 74 سالگی امید به زندگی دارند، عنوان کرد: امروزه طول تحصیل افراد بیشتر می شود و از طرف دیگر سن ازدواج نیز بالا می رود.

شهلا کاظمی پور افزود: متاسفانه بسیاری از دخترها و پسرهای زیر 35 سال هنوز ازدواج نکرده اند.

وی با اشاره به تغییر سن جوانی در کشور، اضافه کرد: به اعتقاد بنده افزایش سن جوانی در کشور امری بسیار مطلوب و مناسب است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: تغییر شیوه های اوقات فراغت و شکل گیری وسایل ارتباط جمعی متعدد در جوامع باعث می شود تا گروه بیشتری از افراد با عنوان جوان در موضوعات جمعیتی تعریف شوند.

وی افزود: قرارگیری افراد بیشتر در تعریف جوانی می تواند امید به زندگی و میزان تلاش و کار در اقشار مختلف را افزایش دهد.

مرتبط با این خبر

  • جوانان کشور سرشار از روحیه بشردوستانه هستند