صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار داشت: برخی از جوانان با اهتمام به هزینه های سنگین تلاش می کنند تا ویترین خوب و چشم گیری از خود در فضای مجازی ایجاد کنند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی الگوهای خانه خراب کن و دلیل گرایش جوانان به الگوبرداری از شاخ های اینستاگرامی و عوارض آن، با حضور مرتضی موسویان (رئیس سابق مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد) و جواد جاوید نیا (سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مرتضی موسویان با اشاره به این که زندگی ما وارد جامعه شبکه ای شده است، گفت: مقام معظم رهبری در بهمن ماه 1396 در دیدار با مسئولان شورایعالی فضای مجازی از رسیدن به تمدن جدید صحبت کرده اند.

وی با اشاره به این که زیست بوم فضای مجازی با زیست بوم های گذشته ما تفاوت عمده ای دارد، اظهار داشت: در آینده ای نزدیک تمامی افراد در جامعه در شبکه ای الحاقی زندگی خواهند کرد.

رئیس سابق مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد با اشاره به گذر تمدن از جامعه کشاورزی به تمدن صنعتی، عنوان کرد: بدون شک قوانین و دیدگاه های تمدن کشاورزی در تمدن های بعد از خود کاربرد و کارکرد ندارند، چرا که هر تمدن نظریه های متعددی را به همراه خود ایجاد می کند.

وی اضافه کرد: مدیران ارشد کشور و مردم باید به قوانین تمدن جدید توجه کافی داشته باشند و همگام با این قوانین پیش بروند.

مرتضی موسویان با اشاره به سرعت حرکت فضای مجازی در دنیا، توضیح داد: مقام معظم رهبری می فرمایند که اگر ما همگام با سرعت فناوری های جدید و فضای مجازی پیش نرویم قافیه را می بازیم.

وی با اشاره به این که فضای مجازی تمدن و قوانین منحصر به خود را دارد، عنوان کرد: تمامی زیرساخت های فضای مجازی در قالب شبکه ای بنا شده اند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو جواد جاوید نیا با اشاره به این که دستگاه قضایی کشور هر روز با آسیب های فضای مجازی دست و پنجه نرم می کند، گفت: آسیب های ناشی از فضای مجازی به جرائم رایانه ای محدود نمی شوند.

وی افزود: اکثر دعاوی خانوادگی و جرم هایی مانند توهین و اخاذی در فضای مجازی دامنه و جلوه جدیدی را پیدا کرده اند.

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور با اشاره به این که متاسفانه برخی خانواده ها به راحتی خود را در معرض دید دیگران قرار می دهند، عنوان کرد: اطلاعات خصوصی افراد در فضای مجازی به آسانی می تواند در اختیار افراد سودجود و فرصت طلب قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: برخی از جوانان با اهتمام به هزینه های سنگین تلاش می کنند تا ویترین خوب و چشم گیری از خود در فضای مجازی ایجاد کنند.

جواد جاوید نیا ادامه داد: بسیاری از کاربران فضای مجازی در مقایسه ی خود با کاربران متظاهر دچار سرخوردگی می شوند.

وی تصریح کرد: سرخوردگی در فضای مجازی باعث شده تا در سال گذشته بیش از 500 نوجوان در کشور دست به خودکشی بزنند.

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به این که فضای مجازی ما پیوست فرهنگی ندارد، اظهار داشت: علیرغم فرمایشات و تذکرات مکرر مقام معظم رهبری در حوزه تهاجم فرهنگی و آسیب های مجازی، امروزه مردم مواجهه فرهنگی درستی را با فضای مجازی ندارند.

وی افزود: متاسفانه جوانان ما امروزه در فضای مجازی به سمت فضای بی حد و مرز و بی ضابطه گرایش پیدا کرده اند.

جواد جاوید نیا ادامه داد: در کشور آمریکا که ارزش های اخلاقی متفاوت با ایران دارد، اینستاگرام به عنوان شبکه ای فاسد معرفی شده است.

وی افزود: بسیاری از خانواده ها و انجمن های مردم نهاد آمریکایی نسبت به فعالیت شبکه اینستاگرام در این کشور موضع گیری و مخالفت هایی جدی دارند.

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور با اشاره به این که فضای مجازی به صورت یک غده سرطانی در تمامی دنیا رشد می کند، تاکید داشت: روحیه ی خود نمایی، مصرف گرایی و رهایی در فضای مجازی با فرهنگ ایرانی و اسلامی سازگار نیست.

مرتبط با این خبر

  • تبعاتی که مجرد ماندن جوانان به دنبال دارد

  • ضعف در مهارت های ارتباطی مهم ترین دلیل برزو طلاق است

  • عدم آگاهی از زندگی مشترک مهم ترین دلیل طلاق است

  • جوانان امروزی استقلال کافی برای زندگی مشترک ندارند

  • ازدواج برای بسیاری از جوانان امروزی اولویت ندارد

  • ازدواج جوانان ، قابل تحمیل نیست

  • جمعیت دختران و پسران در ایران متوازن نیست

  • روابط قبل از ازدواج احساس ناامنی را افزایش می دهد

  • گفت و گوی اجتماعی و بررسی مسائل پیش روی جوانان

  • رئیس‌جمهور باید برنامه‌ای برای اشتغال جوانان داشته باشد