صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

یک پژوهشگر آسیب های اجتماعی اظهار داشت: بسیاری از افراد مشهور امروزه تاوان عکس هایی را پرداخت می کنند در زمان کودکی بدون اختیار آن ها منتشر شده است.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع کودکان کار اینستاگرام و تمرین مدلینگ از 2 سالگی، با حضور دکتر بیوک تاجری (پژوهشگر و محقق آسیب های اجتماعی) و دکتر حمزه امینی (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه بیوک تاجری با اشاره به وضعیت حقوق کودکان در دنیاهای حقیقی و مجازی، گفت: منابع موجود در دنیای حقیقی همیشه قابلیت مدیریت و کنترل بیشتری را دارند.

وی با اشاره به این که کودک تا قبل از 6 سالگی به طور کامل در اختیار خانواده است، عنوان کرد: کودک با ورود به فضای مدرسه به لحاظ اطلاعاتی از کنترل والدین و خانواده خارج می شود.

این محقق آسیب های اجتماعی با اشاره به تعدد منابع اطلاعاتی موثر بر کودکان، اظهار داشت: فضای مجازی یکی از مهم ترین منابع اطلاعاتی کودکان است.

وی افزود: خانواده هایی که رابطه ای خوبی را خود فرزند خود دارند، در انتخاب منابع اطلاعات کودک با چالش های بسیار کمی رو به رو می شوند.

بیوک تاجری اضافه کرد: اگر نیازهای یک کودک در داخل خانواده برطرف نشود، فرد برای دستیابی به خواسته های خود به منابع اطلاعاتی مختلفی رجوع می کند.

وی با اشاره به این که تکنولوژی های جدید آسیب های نوظهور ایجاد می کنند، تصریح کرد: در بسیاری از مواقع خانواده ها از آسیب های ناشی از فناوری های جدید بی اطلاع هستند.

این پژوهشگر آسیب های اجتماعی با اشاره به اجازه والدین برای انتشار عکس فرزند خود در فضای مجازی، توضیح داد: شیوه و روال زندگی یک کودک در سال های جوانی و بالاتر مشخص نیست، بر همین اساس والدین باید نسبت به حقوق کودک در فضای مجازی و حقیقی مراعات ویژه ای را مد نظر داشته باشند.

وی افزود: بسیاری از افراد مشهور امروزه تاوان عکس هایی را پرداخت می کنند در زمان کودکی بدون اختیار آن ها منتشر شده است.

بیوک تاجری اضافه کرد: بسیاری از خانواده ها با انتشار عکس های کودک خود در فضای مجازی پیگیر به تایید رساندن خودشان هستند.

وی با اشاره به این که برخی از والدین از فرزند خود به عنوان کالا استفاده می کنند، تصریح کرد: متاسفانه والدین برای کسب درآمد از فرزند خود، کودک را در اختیار شرکت های مدلینگ می گذارند و در قبال این کار مبالغ زیادی را دریافت می کنند؛ در حالی که کودک اطلاعی از این چرخه ندارد.

در ادامه برنامه گفت و گو اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو حمزه امینی با اشاره به اهمیت نظارت در موضوع فرزند پروری، گفت: با توجه به وضعیت موجود کودکان در جامعه به نظر می رسد که نظارتی در حوزه کودکان وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر معضل کودکان کار از شهر تهران به سایر شهرهای کشور نیز سرایت کرده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: کودکان حاضر در چهارراه های شهر به نوعی نوین مشغول تکدی گری هستند.
وی اضافه کرد: متاسفانه دولت برای ساماندهی کودکان سر چهارراه اقدامی موثر انجام نداده است.

حمزه امینی با اشاره به این که کودکان سر چهارراه برای کودکان جامعه بد آموزی دارند، عنوان کرد: حضور کودکان کار در سطح شهر موضوع و میزان رفاه عمومی کشور را خدشه دار می کنند و آینده جامعه را به خطر می اندازند.

وی افزود: دولت باید معضل کودکان رها شده در سطح شهر را ریشه یابی و ساماندهی کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به این که فضای مجازی امروزه بر فضای حقیقی غالب شده است، توضیح داد: جنگ با فضای مجازی جز با شفاف سازی فضای حقیقی ممکن نیست.

وی اضافه کرد: در کمیسیون اجتماعی بارها در مورد کودکان حاضر در سطح شهر بحث هایی غیر رسمی شکل گرفته است، اما این صحبت ها تا به امروز به صورت رسمی مطرح نشده اند.

مرتبط با این خبر

  • قانونی که به دلیل بلندپروازی قابلیت اجرا ندارد!

  • آموزش مهارت های زندگی مورد توجه نظام آموزشی کشور نیست

  • حمایت مجلس از تولیدات رایانه ای برای رشد اشتغالزایی

  • تاثیرکمرنگ شدن امربه معروف و نهی از منکر بر افزایش وقوع جرم

  • شرایط امروز اقتضا می کند تعهدات برجامی را انجام ندهیم

  • زندگی عشایر باید اقتصادی شود

  • آمارهای اشتغال با واقعیات جامعه فاصله زیادی دارد

  • آسیب های اجتماعی و کاهش اشتغال مهمتری اثر سوء گرانی بنزین است

  • تعامل سازنده و موفق فرهنگ ها و قومیت های مختلف در ایران

  • کارگران باید از امنیت شغلی مناسب برخوردار شوند