گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دادرس دیوان عدالت اداری گفت: در هر ساعت 50 نفر روانه زندان می شوند

احمد اشرفی اظهار داشت: تا زمانی که قانون متحول نشود موضوع آمار زندانیان و بسیاری از تبعات آن مورد ساماندهی قرار نمی گیرد.

1398/03/26
|
09:34

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی چالش ها و مشکلات زندان ها در ایران، با حضور احمد اشرفی (دادرس دیوان عدالت اداری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه احمد اشرفی با اشاره به این که مجازات حبس تبعات بسیار غم انگیزی به دنبال دارد، گفت: امروزه در تمامی کشورها قانونگذار مجازات جایگزین برای حبس در نظر گرفته است که به امور غیر از زندانی شدن مربوط می شوند.

وی با اشاره به حدود اختیار قاضی در تعیین مجازات جایگزین حبس، اظهار داشت: گذشت شاکی و وجود جهات تخفیف در مجازات با توجه به نوع و آثار ناشی از جرم و وضعیت و سابقه مجرم می تواند احتمال رای به مجازات جایگزین حبس را افزایش دهد.

دادرس دیوان عدالت اداری با اشاره به این که مجازات جایگزین حبس تبعات زندان را ندارد، عنوان کرد: زندانی کردن مجرم همانطور که خانواده فرد را تحت تاثیر قرار می دهد دولت را زیر بار هزینه های مالی و غیر مالی متعدد می برد.

وی با اشاره به این که نگهداری یک زندانی به هزینه کردهای خوراک و پوشاک محدود نمی شود، تصریح کرد: زندانی های بیشتر، همیشه به زندان بان ها و منابع بیشتری نیاز دارند.

احمد اشرفی تاکید داشت: بدون شک دولت از قبال وجود زندانیان در کشور متضرر می شود.

وی با اشاره به این که قضات فقط مجری قوانین هستند، عنوان کرد: قضات اختیار وضع قانون ندارند، بر همین اساس تا زمانی که قانون متحول نشود موضوع آمار زندانیان و بسیاری از تبعات آن مورد ساماندهی قرار نمی گیرد.

دادرس دیوان عدالت اداری افزود: در اغلب مواقع قضات به دلایل مختلف از تعیین مجازات حبس و اعدام اجتناب می کنند، مگر این که در قانون به وضوح حد مجازات مشخص شده باشد.

وی با اشاره به اصلاح قانون مجازات اسلامی در سال 1392، توضیح داد: در مواد 64 و 70 این قانون قضات مکلف هستند که به جای تعیین حبس مجازات جایگزین برای مجرم در نظر بگیرند.

احمد اشرفی با اشاره به این که مجازات حبس در تمامی کشورها به ناچار وجود دارد، عنوان کرد: در کشور ایران در هر ساعت 50 نفر روانه زندان می شوند، به عبارت دیگر سالانه حدود 420 هزار نفر در ایران زندانی می شوند.

وی افزود: آمارهای موجود از تعداد زندانیان در ایران زیبنده جامعه اسلامی نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی