گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس ششمین دوره مجلس دانش آموزی: نظام آموزشی ایران خلاقیت محور نیست

فاطمه کلانتری اظهار داشت: ایام فراغت و تابستان بهترین زمان برای پرورش خلاقیت جوانان است.

1398/04/15
|
09:30

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی اوقات فراغت و جوانان، با حضور فاطمه کلانتری (محقق و نویسنده حوزه جوانان، پژوهشگر و رئیس ششمین دوره مجلس دانش آموزی) و شهروز برزگر (دبیر فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه فاطمه کلانتری با اشاره به برنامه ریزی های کلان کشور، گفت: می توان با استفاده از تفکر جوانان و نگرش آن ها برنامه ریزی های متعدد کشور را تنظیم و هدایت کرد.

وی با اشاره به این که نظام آموزشی ایران خلاقیت محور نیست، اظهار داشت: ایام فراغت و تابستان بهترین زمان برای پرورش خلاقیت جوانان است.

رئیس ششمین دوره مجلس دانش آموزی افزود: لازم است که جوانان در ایام فراغت خود با مشارکت های اجتماعی متنوعی درگیر شوند و علاوه بر این علایق خود را پیگیری کنند.

وی اضافه کرد: اهتمام به مشارکت های اجتماعی می تواند روابط عمومی و سطح خودباوری جوانان کشور را افزایش دهد.

فاطمه کلانتری با اشاره به این که در اوقات فراغت افراد می توانند سطح معلومات خود را ارتقا دهند، تصریح کرد: متاسفانه امروزه جوانان به دلیل عدم برنامه ریزی فعالیت ویژه و مطلوبی را در اوقات فراغت خود انجام نمی دهند و بر همین اساس با معضلاتی مانند افسردگی و آسیب های اجتماعی درگیر می شوند.

وی با اشاره به فعالیت های مجلس دانش آموزی، توضیح داد: ما در تلاش بودیم تا علاوه بر این نهاد، مجلس دانشجویی کشور نیز راه اندازی شود. اما پیگیری های ما به نتیجه نرسید؛ چراکه بسیاری از افراد به توانایی های جوانان اعتماد ندارند.

این پژوهشگر حوزه جوانان با اشاره به لزوم برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان، اظهار داشت: متاسفانه امروزه امکانات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یکسانی برای تهیه اوقات فراغت مناسب برای جوانان وجود ندارد.

وی با اشاره به این که امکانات موجود در تهران و شهرستان ها تفاوت های وسیعی با یکدیگر دارند، تصریح کرد: جوانان حاضر در شهرستان های کشور هیچ امکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت خود ندارند، این درحالی است که حتی در پایتخت کشور نیز امکانات قابل مثال وجود ندارد.

فاطمه کلانتری افزود: اگر فرض کنیم که امکانات اوقات فراغت در کشور وجود دارند، می بینیم که این حوزه فاقد فرهنگ سازی است.

وی ادامه داد: متاسفانه صدا و سیما علاقه ای به تبلیغ برنامه های صحیح اوقات فراغت ندارد.

این محقق حوزه جوانان با اشاره به این که استفاده از فضاهای فراغتی برای جوانان هزینه های گزافی را به همراه دارد، عنوان کرد: سینما یکی از مهم ترین اماکنی است که جوان می تواند با حضور در آن اوقات فراغت خود را سپری کند، در حالی که برای همین تفریح ساده باید مبلغ قابل توجهی را هزینه کند.

وی با اشاره به فعالیت پارک نهج البلاغه در تهران، توضیح داد: عدم توجه به اصول تاسیس پارک در تهران باعث شده تا جوانان این پارک تازه تاسیس را رها کنند و بیشترین اوقات خود را در پارک هایی مانند پارک لاله سپری کنند.

فاطمه کلانتری ادامه داد: بهترین فعالیت ما در حوزه جوانان همیشه در مباحث تئوری شکل می گیرد و از تمام مباحث انجام شده سودی در حیطه عمل نمایان نمی شود.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو شهروز برزگر با اشاره به موضوع تفکیک وزارت ورزش و جوانان و سازمان جوانان کشور، گفت: فراکسیون جوانان مجلس با جدیت تمام این تفکیک را پیگیری می کند، تا سازمان جوانان بتواند به عنوان نهادی مستقل فعالیت خود را شروع کند.

وی با اشاره به موضوع اشتغال جوانان، اظهار داشت: اگر جوانان کشور شغل مناسب داشته باشند، می توانند با برنامه ریزی دقیقی تمامی فعالیت های خود را تنظیم کنند و پیش ببرند.

دبیر فراکسیون جوانان مجلس با اشاره به حضور گسترده جوانان کشور در فضای مجازی، عنوان کرد: امروزه جوانان با حضور در فضای مجازی شرایط خود را با جوانان سایر جوامع بررسی و مقایسه می کنند.

وی با اشاره به این که سرمایه های ملی باید به سمت تولید سوق پیدا کنند، تصریح کرد: تولید کالای با کیفیت ایرانی می تواند با نیروی جوانان و با نشاط ایرانی به بهترین مرحله دست پیدا کند.

شهروز برزگر ادامه داد: منع باز به کار گیری افراد بازنشسته در مجلس از جمله فعالیت هایی است که در راستای اهمیت به جوانان پیگیری می شود.

وی افزود: در پی اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان 18 استاندار شغل خود را ترک کردند، بر این اساس زمینه فعالیت بر جوانان گسترش یافته است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی