گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك روانپزشك تشریح كرد : تاثیر شیوه فرزند پروری بر شیوع بیماری های روانپزشکی

شریعتی گفت: در مسیر فرزند پروری ، امنیت روانی یا ثبات موجود در خانواده به صورت تدریجی در کودک نهادینه می شود و در آینده در رفتار او تجلی پیدا می کند.

1398/04/16
|
09:34

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " با موضوع فشارهای روانی موجود در جامعه امروز با حضور دکتر بهنام شریعتی، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و ارتباط تلفنی با نسیبه زنجری ، جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

بهنام شریعتی در آغاز با بیان اینکه بیماری های روان شناختی مانند همه بیماری ها چند عاملی هستند ، عنوان کرد : گرچه بحران های اجتماعی و فشارهای اقتصادی بر بروز و شیوع بیماری های موثرند اما ریشه اصلی بیماری ها عوامل بیولوژیک و روانشناختی است.

وی اضافه کرد : اگر ما بتوانیم فاکتورهای خطر را شناسایی کنیم ، موفق به برنامه ریزی اجتماعی و بهداشتی در جهت پیشگیری از بیماری ها خواهیم بود. همچنین با توجه به اینکه افرادی به بیماری مبتلا شده اند می توان پیشگیری های ثانویه را نیز انجام داد.

این روانپزشک در ادامه بر تاثیر گذشته و کودکی افراد بر رفتار و آسیب های اجتماعی آینده تاکید کرد و گفت : فرزند پروری صحیح می تواند از ابتلا به بیماری های روانپزشکی در آینده جلوگیری کند. در واقع امنیت روانی یا ثبات موجود در خانواده به صورت تدریجی در کودک نهادینه می شود و در آینده در رفتار او تجلی پیدا می کند.

شریعتی ادامه داد : کودکانی که مهارت های زندگی را در خانه ، مهدکودک و مدرسه بهتر می آموزند ، احتمال اینکه به سراغ مواد مخدر و دیگر آسیب های اجتماعی تمایل پیدا کنند بسیار کم است.بنابراین افرادی که تربیت ضعیف تری از سوی خانواده دارند به خطرهای نوجوانی و جوانی نزدیک تر هستند.

وی عدم سطح بندی خدمات را از چالش های موجود دانست و عنوان کرد : زمانی که یک فرد به استرس خفیفی دچار شده است ، برای درمان نیازی به روانپزشک متخصص ندارد ، در واقع از یک سو او می تواند با هزینه کمتر و مراجعه به یک مشاور خود را درمان کند ، از سوی دیگر سیستم می تواند افراد را غربالگری کند و آنهایی که نیاز بالاتری دارند را به سطح بالاتر انتقال دهد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی ، نسیبه زنجری عنوان کرد : یکی از مهمترین فاکتورهایی که بر سلامت جسم و روان افراد تاثیر گذار است ، مسائل اجتماعی است.از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی ، افزاد در سه سطح سلامتی قرار دارند که نخستین آن فرد است که شامل ژنتیک و سبک زندگی او می شود ، لایه میانی خانواده و محله و سطح سوم که کلان است ، شامل محیط کار و اجتماع می شود.

وی تاکید کرد : زمانی که در خصوص راهکارهای درمان و پیشگیری معضلات اجتماعی سخن می گوییم لازم است که به هر سه سطح مطرح شده توجه شود.مهمترین لایه ای که باید مورد توجه قرار گیرد ، سطح خانواده و محله است.بنابراین مهارت ها و آموزه هایی که خانواده ها در اختیار فرزندان قرار می دهند اهمیت بالایی دارد.

این جامعه شناس با بیان اینکه خانواده و دوستان می توانند نقش سپر در برابر تنش ها داشته باشند، بیان کرد : حمایت خانواده و دوستان سبب بهبود حالت جسمانی و روحی افراد می شود و حتی ممکن است از قرارگیری افراد در معرض آسیب ها جلوگیری کند.

زنجری که به صورت تلفنی با رادیو گفت و گو سخن می گفت ، به نحوه سیاستگذاری نهادها در بعد کلان اشاره کرد و گفت : اگر در جامعه ای هنجارها و سنت های جاری اشتباه نسبت به برخی مسائل وجود داشته باشد ، سلامت روان افراد تحت فشار قرار می گیرد .

وی ادامه داد : اگر امید به زندگی و اعتماد اجتماعی در افراد پایین باشد ، به عنوان مثال نوجوان امیدی به پیدا کردن شغل مورد علاقه خود در آینده نداشته باشد ، استرس و تنش به افراد در سط میانی و کلان وارد می شود و بحران های بزرگتری ایجاد می کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی