گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس مركز مشاوره نیروی انتظامی شرق تهران: ناجا با رویکرد اجتماع محور فعالیت های خود را پیش می برد

سرهنگ یحیایی اظهار داشت: کلانتری های هر استان با هزینه کردهای بسیار، مشاوران و روانشناسان متعددی را به اختیار گرفته اند و سعی می کنند از این راه علاوه بر خدمات انتظامی مردم را تحت پوشش خدمات مشاوره ای قرار دهند.

1398/04/24
|
14:43
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی وضعیت زنان و بزهکاری سرقت و زورگیری و قتل و دلایل زنانه شدن جرایم، راهکار و اقدامات و پیشگیری از آن، با حضور سرهنگ علی اکبر یحیایی (فرمانده و رئیس مرکز مشاوره نیروی انتظامی شرق تهران) و مریم گنجی (کارشناس مرکز مشاوره ناجا در شرق تهران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

سرهنگ یحیایی با اشاره به این که متاسفانه ما هر روز شاهد رشد آمار آسیب های اجتماعی هستیم، گفت: تنوع آسیب های اجتماعی در دنیا بسیار بیشتر از قبل شده است و این تنوع بخش عمده ای از زنان جامعه ایران را درگیر کرده است.

وی با اشاره به رشد جرائم زنانه در کشور، اظهار داشت: در حال حاضر جرم هایی مانند قتل و زورگیری در ایران وجهه زنانه پیدا کرده اند و بخش عمده ای از مجرمان در این بزه ها را زنان جامعه تشکیل می دهند.

رئیس مرکز مشاوره نیروی انتظامی شرق تهران با اشاره به عوامل موثر در بسترهای بزه، عنوان کرد: عوامل زیستی، روانی، جغرافیایی و نژادی همیشه در وقوع یک جرم یا بزه تاثیرگذار هستند.

وی با اشاره به این که اقدامات ناجا امروزه با رویکرد اجتماعی پیگیری می شوند، تصریح کرد: در یک دهه گذشته نیروی انتظامی ایران اکثر فعالیت های خود را با رویکرد و در بستر اجتماعی پیگیری کرده است.

سرهنگ یحیایی با اشاره به فعالیت مراکز مشاوره ناجا در استان های مختلف، عنوان کرد: کلانتری های هر استان با هزینه کردهای بسیار مشاوران و روانشناسان متعددی را به اختیار گرفته اند و سعی می کنند از این راه علاوه بر خدمات انتظامی مردم را تحت پوشش خدمات مشاوره ای قرار دهند.

وی تصریح کرد: مراکز مشاوره ناجا در سراسر کشور با رویکرد شناسایی علت وقوع جرم اقدامات مشاوره ای خود را در نمونه های مختلف پیگیری می کنند.

رئیس مرکز مشاوره نیروی انتظامی شرق تهران افزود: در حال حاضر بسیاری از مشاوران ناجا با ترسیم نیم رخ روانی مجرمان و متهمان از نظر روانی آن ها را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند.

وی ادامه داد: مرکز مشاوره ناجا می تواند در صورت نیاز با انجام اقدامات حمایتی بستر مناسبی را برای رفع مشکل و معضل مجرمان فراهم آورد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو مریم گنجی با اشاره به عوامل اساسی موثر در شکل گیری بزه های زنانه، گفت: مسائل اقتصادی و اجتماعی و خانوادگی بیشترین تاثیر را در ایجاد بزه دارند.

وی با اشاره به این که بزه کاری در زنان از سن 15 سالگی شروع می شود، اظهار داشت: بسیاری از بزهکاران زن در سنین نوجوانی درگیر بزه می شوند.

کارشناس مرکز مشاوره ناجا در شرق تهران با اشاره به این که خلاهای روانی و عاطفی زنان را به سوی اعمال بزه می کشاند، عنوان کرد: میزان بزه و جرم در قشر زنان زمانی کاهش پیدا می کند که ساختار خانواده در ایران تقویت شود.

وی افزود: عدم اهتمام به تحصیل و وقوع ازدواج های زودهنگام به اجبار والدین زمینه بروز آسیب های اجتماعی و بزه را در قشر زنان افزایش می دهد.

مریم گنجی ادامه داد: در یک شرایط یکسان اقتصادی و اجتماعی میان خانواده ای مستحکم و ضعیف گروهی آسیب می بینید و درگیر بزه می شود که در ساختار ضعیف و غیر مستحکم خانوادگی زندگی می کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی