گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیر مسئول مجله گلچین گفت: فضای مجازی ایران تاخر فرهنگی دارد

افسانه مظفری اظهار داشت: در حال حاضر زنان کشور هنگام احساس خلا روانی و عاطفی در زندگی مشترک به سمت فضای مجازی گرایش پیدا می کنند.

1398/04/29
|
15:44

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی زنان، جرائم اینترنتی و فضای مجازی، با حضور دکتر طاهره بیات (پژوهشگر حوزه زنان) و دکتر افسانه مظفری (عضو هیئت علمی گروه علوم و ارتباطات اجتماعی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و مدیر مسئول مجله گلچین) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه طاهره بیات با اشاره به تعریف فضای مجازی، گفت: در حالت کلی فضای مجازی ساحت دیگری از فضای مجازی حقیقی انسان ها است، به طوری که هر پدیده موجود در فضای حقیقی در عالم مجازی نیز وجود دارد.

وی افزود: بسیاری از انحرافات مجازی زمانی پدید می آیند که کاربر بدون در نظر گرفتن ارتباط مستقیم فضای مجازی و حقیقی وارد فعالیت مجازی می شوند.

این پژوهشگر حوزه زنان با اشاره به این که بسیاری از بانوان ایرانی در مسائل عاطفی و روانی خلا دارند، عنوان کرد: متاسفانه بسیاری از نیازهای بانوان ایرانی در محیط خانواده ارضا نمی شوند.

وی با اشاره به این که زوجین باید برای اعتلا و پیشبرد رابطه خود تلاش مستمر داشته باشند، اظهار داشت: اکثر آقایان گمان می کنند که بعد از ازدواج قطعی نیازی به تلاش یا حفظ رابطه مشترک ندارند، چرا که پس از ازدواج خود را مالک زن می دانند.

طاهره بیات با اشاره به این که وجود نگاه جنسیتی در جامعه مشکلات متعددی را ایجاد می کند، تصریح کرد: نوع روابط زن و مرد و شیوه برقراری ارتباط با جنس مخالف باید از دوران کودکی به افراد آموزش داده شود.

وی اضافه کرد: عدم وجود آموزش های مطلوب در کشور می تواند سرمنشا تمام مشکلات و آسیب ها باشد.

این پژوهشگر حوزه زنان با اشاره به اهمیت سواد رسانه ای در حوزه پیشگیری از آسیب های مجازی، عنوان کرد: خوشبختانه شبکه رادیویی گفت و گو در حوزه آموزش سواد رسانه ای به مردم گام های بسیار خوبی را برداشته است.

وی با اشاره به شیوه ارتباط مجازی زن و مرد غریبه در فضای مجازی، توضیح داد: در بسیاری از مواقع یک خانم برای یک تشکر ساده علاوه بر ارسال واژه تشکر یا سپاس از استیکرهای متنوعی نیز استفاده می کند و همین موضوع باعث می شود تا باب صحبت های دیگر در مکالمه باز شوند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی افسانه مظفری با اشاره به ایجاد تغییرات متنوع در زندگی مردم، گفت: جامعه ایران در دهه های گذشته تحت تاثیر جهانی شدن و گسترش فناوری های نوین ارتباطی قرار گرفته است.

وی با بیان این که فضای مجازی امکان ارتباط آسان را برای مردم فراهم می کند، اظهار داشت: افراد با حضور در فضای مجازی می توانند بی وقفه و در حالتی به روز با تمام دنیا در ارتباط باشند.

مدیر مسئول مجله گلچین با اشاره به این که ناآگاهی زنان اولین دلیل درگیری با آسیب ها و انحرافات مجازی است، عنوان کرد: هر فرد باید قبل از استفاده از یک تکنولوژی از نحوه مصرف و مزیت و معایب آن فناوری، اطلاعات دقیق را کسب کند.

وی افزود: متاسفانه در کشور ایران تمامی تکنولوژی های جدید بدون پیوست فرهنگی فعالیت خود را آغاز کرده اند.

افسانه مظفری با اشاره به این که فضای مجازی ایران تاخر فرهنگی دارد، تصریح کرد: ما همیشه وقتی به سراغ فرهنگسازی می رویم که نمادهای آسیب و چالش برانگیز یک تکنولوژی در سطح جامعه نمایان شوند.

وی با اشاره به این که شیوه بهره گیری از محتوای مجازی باید به مردم آموزش داده شود، عنوان کرد: در حال حاضر زنان کشور هنگام احساس خلا روانی و عاطفی در زندگی مشترک به سمت فضای مجازی گرایش پیدا می کنند.

عضو هیئت علمی گروه علوم و ارتباطات اجتماعی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این که فضای مجازی می تواند یار همیشه همراه مردم باشد، خاطر نشان کرد: دلیل گرایش مردم به فضای مجازی در هنگام خلا عاطفی و روانی باید مورد مطالعات دقیق قرار بگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی