گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: هیچ کس بی نیاز از مشاوره نیست

نوفرستی اظهار داشت: اگر قانون مشاوره های قبل از طلاق به درستی اجرا شود، هدف و فلسفه قانون گذار از این موضوع محقق می شود.

1398/05/17
|
12:34
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی مشاوره اجباری قبل از طلاق با حضور دکتر غلامرضا نوفرستی (معاون قضایی دادگستری شهرستان ری و رئیس شعبه خانواده) و در ارتباط تلفنی با دکتر حسن لطفی (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

غلامرضا نوفرستی با اشاره به این که هیچ کس بی نیاز از مشاوره نیست، گفت: مشاوره و امور آموزشی باید قبل و حین و بعد از ازدواج وجود داشته باشد، به طوری که زوجین در تمامی مراحل زندگی خود تحت خدمات مشاوره ای قرار بگیرند.

وی با اشاره به مشاوره های اجباری قبل از طلاق، اظهار داشت: اگر قانون مشاوره های قبل از طلاق به درستی اجرا شود، هدف و فلسفه قانون گذار از این موضوع محقق می شود.

معاون قضایی دادگستری شهرستان ری افزود: شایسته است که مشاوره های قبل از ازدواج بتوانند از وقوع تصمیم به طلاق و تشکیل جلسات مشاوره های قبل از طلاق جلوگیری کنند.

وی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه کشور، عنوان کرد: نهادهای مرتبط با حوزه ازدواج و طلاق باید مشاوره های قبل از ازدواج را جدی بگیرند و تا 5 سال پس از ازدواج این مشاوره را به صورت مستمر ادامه دهند.

غلامرضا نوفرستی با اشاره به دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده، اظهار داشت: مراکز مشاوره استانی از گردهمایی یک قاضی دادگاه خانواده، مسئول حفاظت اطلاعات دادگستری استان، معاون مرتبط بهزیستی استان، معاون مرتبط سازمان نظام روان شناسی و مشاوره استان و یک مشاور خانواده و یک مددکار اجتماعی تشکیل می شوند.

وی افزود: مراکز مشاوره استان ها با برگزاری آزمون های تخصصی مشاوران متعددی جذب می کنند و از طریق آن ها خدمات مشاوره ای را در اختیار مردم می گذارند.

رئیس شعبه 245 مجتمع قضایی خانواده شهید محلاتی با اشاره به این که مشاوره در پروسه طلاق توافقی امری اجباری است، عنوان کرد: دادگاه های خانواده می توانند مراجعین خود را به مراکز مشاوره ارجاع دهند، در حالی که افراد متقاضی طلاق با ثبت نام در سامانه الکترونیک مربوط به این کار می توانند بدون نیاز به ارجاع دادگاه از خدمات مشاوره ای برخوردار باشند.

وی افزود: افراد متقاضی طلاق توافقی با مراجعه به دفاتر قضایی نیز می توانند به مراکز مشاوره استان ها معرفی شوند.

غلامرضا نوفرستی با اشاره به آمار طلاق در کشور، عنوان کرد: مراکز مشاوره استان ها باید آمار دقیق متقاضیان طلاق توافقی و افراد منصرف شده از طلاق را با آمار دقیق به ثبت برسانند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی حسن لطفی در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو با اشاره به فراوانی قانون در بسیاری از حوزه های کشور، گفت: متاسفانه در برخی مواقع قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی به خوبی به اجرا نمی رسند.

وی افزود: قوانین مختلف در کشور همیشه به دلیل کام کاری مدیریتی و کمبود اعتبار و یا عدم وجود زیرساخت های مناسب به مرحله اجرا نمی رسند.

حسن لطفی با اشاره به آسیب اجتماعی طلاق، اظهار داشت: طلاق می تواند زیرساخت مناسبی برای شکل گیری آسیب های متعدد اجتماعی در جامعه باشد.

وی اضافه کرد: شایسته است که دولت و شورای اجتماعی وزارت کشور لایحه ای با موضوع تامین مقدمات و زیرساخت کاهش طلاق را به مجلس ارائه دهند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به فعالیت مراکز مشاوره قبل از طلاق، تصریح کرد: مراکز مشاوره طلاق در کشور فعالیت های بسیار خوبی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: عدم هماهنگی دستگاه های مختلف در حوزه طلاق می تواند کیفیت مشاوره های قبل از طلاق را خدشه دار کند.

حسن لطفی اضافه کرد: در سال های گذشته بسیاری از قضات پس از صدور رای تسلیم جهیزیه و مهریه زوجین متقاضی طلاق را به مرکز مشاوره معرفی می کردند.

وی با اشاره به هزینه مشاوره های قبل از طلاق، توضیح داد: در حال حاضر بسیاری از متقاضیان طلاق توانایی پرداخت هزینه جلسات مشاوره را ندارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی