گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت : بی کفایتی بیمه ها مردم را از خدمات پزشکی ناراضی می کند

حق ازلی اظهار داشت: بسیاری از مردم ساکن در خارج از ایران برای دریافت خدمات درمانی پول یا مبلغی را رد و بدل نمی کنند.

1398/06/11
|
11:32

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی تعرفه های پزشکی و بیمه ها، با حضور دکتر مهرداد حق ازلی (معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) و ارتباط تلفنی با سجاد رضوی (رئیس شورای عالی بیمه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مهرداد حق ازلی با اشاره به عوامل موثر در تعیین تعرفه های پزشکی، گفت: زمان به دست آوردن یک مهارت باید در تعیین تعرفه موثر باشد.

وی با اشاره به این که مهارت پزشکی در مدت زمانی بسیار طولانی به دست می آید، اظهار داشت: وسایل مورد نیاز در فرآیند درمان می تواند نقش موثری در تعیین تعرفه داشته باشد.

معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت عنوان کرد: تعرفه های فعلی کشور در حوزه پزشکی واقعی نیستند.

وی تاکید داشت: عملکرد نادرست بیمه ها در حوزه پزشکی باعث می شود تا مردم نسبت به هزینه های درمان نارضایتی داشته باشند.

مهرداد حق ازلی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا تعرفه های پزشکی حداقل 10 برابر ایران است و در این حال مردم هم نارضایتی ندارند، چرا که بیمه ها بخش عمده مبلغ را پرداخت می کنند.

وی با اشاره به این که بی کفایتی بیمه ها در ایران باعث شده تا مردم هزینه های درمان را از جیب خود پرداخت کنند، عنوان کرد: بسیاری از مردم ساکن در خارج از ایران برای دریافت خدمات درمانی پول یا مبلغی را رد و بدل نمی کنند.

معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت افزود: بسیاری از فعالان حوزه پزشکی در بدترین شرایط ممکن به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می دهند و دستمزدی به تناسب کار خود نمی گیرند.

وی با اشاره به این که پزشکان برای ارائه خدمات هر چه بهتر، سال ها رنج تحصیل را به جان می خرند، اظهار داشت: نباید میان پزشکان و مردم مرز و خط کشی وجود داشته باشد.

مهرداد حق ازلی افزود: حقوق هیچ پزشکی با اجرای طرح تحول سلامت افزایش پیدا نکرده است.

وی با اشاره به این که سازمان های بیمه گر هیچ تعرفه ای را ابلاغ نمی کنند، عنوان کرد: تمامی تعرفه های پزشکی کشور در هیات دولت به تصویب می رسند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی سجاد رضوی در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو با اشاره به این که تعرفه پزشکان همیشه با افراط و تفریط همراه می شود، گفت: ممکن است برخی از پزشکان به تناسب گستردگی فعالیت های خود درآمد خوبی را نسبت به مردم جامعه داشته باشند.

وی افزود: پزشکان با درآمد بالا در کشور کمتر از 5 درصد جامعه پزشکی را شامل می شوند.

رئیس شورای عالی بیمه وزارت بهداشت اضافه کرد: بسیاری از پزشکان عمومی و رشته های تخصصی و خاص پزشکی درآمدهای پایین و غیر قابل تصوری را دارند.

وی اضافه کرد: ما نمی توانیم با دیدن درآمد 5 درصد از پزشکان ایرانی، وضعیت درآمد تمامی پزشکان کشور را مورد ارزیابی قرار دهیم.

سجاد رضوی با اشاره به این که تعرفه های پزشکی در دو سال گذشته ثابت بوده اند، عنوان کرد: تعرفه های مربوط به هتلینگ بیمارستان و لوازم پزشکی و داروها در سال های اخیر افزایش داشته اند.

وی با اشاره به این که تعرفه پزشکی نباید فاصله زیادی را با جامعه داشته باشد، اظهار داشت: در حال حاضر تمامی افراد حاضر در رشته های مختلف در کشور با موضوع افزایش یا کمبود تعرفه ها درگیر هستند.

رئیس شورای عالی بیمه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: شورای عالی بیمه تلاش می کند تا فشار افزایش نرخ و خدمات حوزه سلامت را در کشور کاهش دهد.

وی در رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد: شورای عالی بیمه با همکاری و همدلی جامعه پزشکان ایران توانسته در دو سال گذشته تعرفه های پزشکان را بدون تغییر نگه دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی