گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك متخصص طب سنتی گفت: وزارت بهداشت نظارتی بر وضعیت عطاری ها ندارد

عباس معصوم زاده اظهار داشت: متاسفانه امروزه بسیاری از عطاری ها به راحتی کپسول های حاوی متادون و حتی خود متادون را به فروش می رسانند.

1398/06/27
|
09:14
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع عطاری ها از عدم نظارت تا فروش مرگ، با حضور دکتر عباس معصوم زاده (متخصص طب سنتی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران) و دکتر سیامک مره صدق (عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه عباس معصوم زاده با اشاره به این که موضوع نظارت همیشه مورد قبول تمامی افراد است، گفت: در حال حاضر وزارت صنعت و معدن و تجارت مسئولیت نظارت بر وضعیت عطاری ها را در اختیار دارد.

وی افزود: وزارت صمت به عطاری ها نگاهی کسب و کار گونه و سوپرمارکتی دارد.

این متخصص طب سنتی با اشاره به این که وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در مورد فعالیت عطاری ها دیدگاه های متعدد و متناقضی دارد، اظهار داشت: در سال های گذشته این وزارت خانه فعالیت هایی را در حوزه نظام دهی به عطاری ها انجام داد که هیچ کدام به نتیجه نرسید.

وی با اشاره به این که فرآیند توزیع در عطاری ها باید مورد نظارت بیش تری قرار بگیرد، عنوان کرد: امروزه در نظام توزیع برخی از افراد یک گیاه را به جای گیاه دیگری به عطاری های می فروشند، چرا که گیاه های دارویی معمولا شباهت زیادی به یکدیگر دارند.

عباس معصوم زاده تصریح کرد: در حال حاضر تعداد توزیع کننده های گیاهان دارویی در کشور مشخص نیست، در حالی که آماری از میزان تولید گیاهان مختلف هم موجود نمی باشد.

وی با اشاره به خطاهای رایج در عطاری ها، تاکید کرد: در بسیاری از مواقع عطاری ها از ماهیت گیاهان مورد فروش خود مطلع نیستند، چرا که در روند سنتیِ پرورش و چیدن گیاهان مختلف اشتباه های متعددی شکل می گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: متاسفانه عطاری ها در برخی مواقع بدون علم به ماهیت و خاصیت یک گیاه، محصول مورد نظر را به بیمار معرفی می کنند.

وی اضافه کرد: اغراق در خاصیت گیاهان دارویی و افزایش مدت مصرف توسط تجویز عطار، از جمله آسیب های شغل عطاری هستند که در راستای کسب سود بیشتر شکل می گیرد.

عباس معصوم زاده با اشاره به این که بسیاری از معتادان ترک به روش سنتی را بیشتر می پسندند، تصریح کرد: متاسفانه امروزه بسیاری از عطاری ها به راحتی کپسول های حاوی متادون و حتی خود متادون را در مغازه خود به فروش می رسانند.

وی ادامه داد: در حال حاضر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نظارتی بر وضعیت عطاری ها ندارد، مگر زمانی که شخصی در حوزه اشکالات پزشکی مربوط به عطاری ها به این وزارتخانه شکایت کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به گیاهان دارویی صاحب برند و پروانه تولید، عنوان کرد: گیاهان دارویی تولید شده در مراکز معتبر و ثبت شده با بسته بندی های قابل ردیابی در کشور توزیع می شوند.

وی افزود: فروش محصولات دارای بسته بندی معتبر سود مالی زیادی برای عطار ندارد، بر همین اساس عطارها سعی می کنند برای کسب سود و درآمد بیشتر به سمت فروش محصولات بدون بسته بندی و یا متادون سوق پیدا کنند.

عباس معصوم زاده با اشاره به این که طب پزشکی سنتی یا مدرن ندارد، عنوان کرد: بسیاری از داروهایی شیمیایی که در طب مدرن به کار گرفته می شوند، ریشه گیاهی و سنتی دارند.

وی تاکید کرد: بالاخره یک روزی عطاری باید با داروخانه یکی شود و هر دو در یک مکان به فعالیت بپردازند.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: یکسان سازی عطاری و داروخانه باعث می شود تا موقعیت شغلی عطارها خدشه دار شود، بر همین اساس نباید عطاری ها به طور کامل از چرخه فعالیت حذف شوند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی سیامک مره صدق در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو گفت: کاربری طب عمومی در ایران باید یک چهارچوب علمی و مدون داشته باشد.

وی افزود: تمامی کشورهای جهان علوم سنتی خودشان امروزه در چهارچوب های علمی مطرح می کنند و این علم را در دانشکده های ویژه با روش های جدید رشد می دهند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به این که ماده درمانی موثر در گیاهان دارویی متر و معیار مشخصی ندارد، عنوان کرد: تمامی گیاهان دارویی ماده موثر خود را از بوته به بوته ای دیگر تغییر می دهند، بر همین اساس پزشک نمی تواند به محاسبه دقیقی در میزان تجویز دارو برسد.

وی افزود: در تجویز گیاهان دارویی نمی توان روش های علمی ناظر بر درمان را مد نظر گرفت.

سیامک مره صدق اضافه کرد: کشورهای هند و چین امروزه توانسته اند تا طب سنتی خود را به روشی کاملا علمی و بروز به جهان ارائه دهند و با به کارگیری روش های سنتی نیاز خود را به واردات دارو کاهش دهند.

وی با اشاره به زالو درمانی، توضیح داد: زالو درمانی در عین خوب بودن می تواند منبعی برای انتقال بیماری های ویروسی باشد، بر همین اساس این نوع درمان باید در شرایطی مناسب و توسط افراد متخصص انجام بگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی