گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دبیر انجمن ارگانیك كشور: ارگانیک ایران قانونی مدون ندارد

دبیر انجمن ارگانیک کشور از نبود قانون مدون در خصوص محصولات ارگانیک گلایه کرد.

1398/07/25
|
09:30
|

شبنم وثوقی در برنامه گفت وگوی اجتماعی با اشاره به تعریف بین المللی محصولات ارگانیک، گفت: سلامت و اکولوژی و عدالت و مراقبت چهار اصل مهم در فرآیند کشاورزی ارگانیک هستند.

وی افزود: محصولات کشاورزی مختلف امروزه با استانداردهای اتحادیه اروپا توسط شرکت های مجاز صدور گواهی محصولات ارگانیک، ارزیابی می شوند و پس از طی دوره های مختلف مجوز تولید محصولات ارگانیک را دریافت می کنند.

دبیر انجمن ارگانیک کشور اضافه کرد: گواهی صدور محصولات ارگانیک فرآیند تولید این محصولات را از مرحله خاک و مزرعه و باغ شروع می کند و تا فرآیند بسته بندی نظارت های خود را ادامه می دهد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر استاندار 110000 در داخل ایران اجرا می شود، اظهار داشت: بر اساس آمارهای موجود در کتاب جهانی پیمایش ارگانیک در آلمان ما 84 هزار هکتار سطح کشت محصولات ارگانیک در ایران داریم.

شبنم وثوقی با اشاره به این که امروزه 7 شرکت ثبت شده بازرسی در ایران وجود دارد، تصریح کرد: این شرکت ها تحت نظارت سازمان ملی تایید صلاحیت فعالیت می کنند.

وی با اشاره به وضعیت قانون گذاری حوزه سلامت در ایران، توضیح داد: قانون گذاری صحیح بهترین راه برای جلوگیری از رواج تولید و توزیع محصولات ارگانیک تقلبی است.

دبیر انجمن ارگانیک کشور اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر قانون مدون و مشخصی را در حوزه محصولات ارگانیک نداریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی