صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

دکتر فاطمه علوی صدراظهار داشت:اگر مردم آگاهی کامل از مهارت های زندگی داشته باشند، جهان غرب نمی تواند فرهنگ و سیاست فرهنگی خود را به خورد مردم ایران دهد.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی قبح زدایی از طلاق در جامعه و آثار مخرب آن، با حضور دکتر فاطمه علوی صدر(دبیر فراکسیون خانواده مجلس و کارشناس معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی) و دکتر مریم کردی(کارشناس حقوقی مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.


در این برنامه فاطمه علوی صدر با اشاره به این که عموم مردم از قوانین جاری کشور اطلاع چندانی ندارند، گفت: بسیاری از مردم بدون اطلاع از قانون بر حسب تقلید رفتارهای مختلفی را از خود در جامعه بروز می دهند.

وی افزود: افراد معمولی جامعه همیشه از کسانی که در طبقه بالاتر از خود قرار گرفته اند تقلید می کنند.

دبیر فراکسیون خانواده مجلس با اشاره به این که طلاق ریشه های فرهنگی عمیقی دارد، عنوان کرد: ما در جامعه همیشه با پدیده تقلید مواجه هستیم، به طوری که مردم ایران پیرو تقلید از یکدیگر کارهای متعددی را انجام می دهند.

وی با اشاره به این که درحال حاضر خوراک فرهنگ مردم ایران کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: عدم وجود خوراک فرهنگی مناسب باعث شده تا مردم به راحتی به امر تقلید روی بیاورند.

فاطمه علوی صدر با اشاره به این که در جامعه ایران یک مردم به راحتی می تواند همسر خود را طلاق دهد، عنوان کرد: اگر یک مردی بخواهد همسر خودش را طلاق دهد مورد پذیرش فرهنگی قرار می گیرد.

وی با اشاره به این که تقلید باعث می شود بسیاری از ارزش های خوب در انسان های خوب کم رنگ شوند، اظهار داشت: گسترش و توسعه ارتباطات باعث شده تا نیازهای جوانان تغییر پیدا کنند.

کارشناس معاونت نظارت مجلس با اشاره به این که افزود: متاسفانه بسیاری از جوانان امروزی از مهارت های زندگی و حل مساله اطلاع چندانی ندارند، چرا که والدین این جوانان از این مهارت ها شناختی ندارند و نمی توانند این دست از موضوعات را به فرزند خود آموزش دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش به ترویج مهارت های زندگی و ازدواج توجه نمی کند.

فاطمه علوی صدراضافه کرد: دانشگاه های ایرانی همانند مدارس کشور سهم موثری را در آموزش مهارت های زندگی به جوانان ندارند.

وی با اشاره به این که جهان غرب همیشه در حوزه فرهنگسازی فعالیت می کند، عنوان کرد: ما باید مردم را مورد آموزش قرار دهیم و از این طریق به آن ها آگاهی ببخشیم.

کارشناس معاونت نظارت مجلس ادامه داد: اگر مردم آگاهی کامل از مهارت های زندگی داشته باشند، جهان غرب نمی تواند فرهنگ و سیاست فرهنگی خود را به خورد مردم ایران دهد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گومریم کردی با اشاره به این که سیر صعود طلاق در ایران موضوعی انکار ناپذیر است، گفت: ایجاد تغییر در شرایط اجتماعی ایران باعث شده تا آمار طلاق رو به افزایش باشد.

وی افزود: ایجاد شبکه های اجتماعی و دسترسی عمومی به اطلاعات مختلف شرایط اجتماعی کشور را تغییر داده اند.

کارشناس حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که زنان ایرانی امروزه به استقلال مالی دست پیدا کرده اند، اظهار داشت: استقلال مالی زنان باعث می شود تا یک خانم بتواند بهتر و سریع به فکر طلاق باشد.

وی با اشاره به اهمیت فراگیر شدن سواد رسانه ای در کشور، توضیح داد: خوشبختانه در چند سال اخیر موضوع سواد رسانه ای در کتب درسی گنجانده شده است، در حالی که هیچ یک از افراد متولد دهه شصت و هفتاد از چنین موضوعی اطلاع ندارند.

مریم کردی با بیان این که نقش موثر آموزش را در زندگی افراد هیچ گاه نمی شود انکار کرد، اضافه کرد: بسیاری از متولدین دهه های شصت و هفتاد بدون هیچ پیش زمینه و آموزش با فضای مجازی و کارکردهای مختلف آن آشنا شده اند.

مرتبط با این خبر

  • مدیران تنها در یک شرکت بعنوان هیئت مدیره حق دریافت حقوق دارند

  • سیاست های انگیزشی راهکار تحول در حوزه علم است

  • سرمایه گذاری بر روی نخبگان بدون اطمینان عقلانی نیست

  • در تولید خلا قانونی نداریم خلا منابع داریم

  • شعار سال در بخش کشاورزی با تکیه بر توانمندی های داخلی محقق می شود

  • یکی از بزرگترین موانع تولید هزینه بالای پول در کشور است

  • قانون برای امداد خودروها، به خوبی اجرا نمی شود

  • باید بیمه ها را مجاب کنیم برخی از هزینه های دندانپزشکی را تقبل کنند

  • طلاق و اشتغال زنان مرتبط با مسایل فرهنگی است

  • اقتصاد مقاومتی با منع واردات کالاهایی که امکان تولیدداخلی دارند ، محقق می شود