صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

اعظم موحدی اظهار داشت: متاسفانه برخی از افراد اطلاعات شخصی و رفتاری خود را قبل از ازدواج مطرح نمی کنند و با شخصیتی ساختگی و دروغین وارد زندگی مشترک می شوند و زمینه یک ازدواج ناموفق را فراهم می کنند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی بحران طلاق توافقی و پای لنگ پیشگیری از این بحران، با حضور دکتر اعظم موحدی (عضو سازمان نظام روانشناسی، دکترای مشاوره خانواده و ازدواج و مدرس دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه اعظم موحدی با اشاره به این که امروزه سبک ازدواج مردم تغییر کرده است، گفت: در حال حاضر ازدواج های مختلف در قالب «سنتی – مدرن» و «مدرن – مدرن» و «مدرن – سنتی» واقع می شوند.

وی با اشاره به این که در ایام قدیم تمامی ازدواج ها قالب سنتی داشتند، اظهار داشت: در زمان قدیم والدین در مورد ازدواج فرزند خود تصمیم می گرفتند و فرد مورد نظر خود را برای ازدواج فرزند انتخاب می کردند.

عضو سازمان نظام روانشناسی با اشاره به این که روابط اجتماعی افراد امروزه گسترش یافته است، عنوان کرد: در بسیاری از مواقع دختر و پسر در هنگام آشنایی و تصمیم به ازدواج شناخت کامل و کافی از یکدیگر پیدا نمی کنند و فقط در مرحله احوال پرسی باقی می مانند.

وی اضافه کرد: بسیاری از جوانان امروزی در دوران آشنایی و قبل از ازدواج برای یکدیگر نقش بازی می کنند و معیارهایی دروغین را برای شکل گیری ازدواج مطرح می کنند.

اعظم موحدی ادامه داد: متاسفانه برخی از افراد اطلاعات شخصی و رفتاری خود را قبل از ازدواج مطرح نمی کنند و با شخصیتی ساختگی و دروغین وارد زندگی مشترک می شوند و زمینه یک ازدواج ناموفق را فراهم می کنند.

وی افزود: برخی از جوانان موقعیت و شخصیت خانواده خود را به طور کامل به طرف مقابل بازگو نمی کنند و با ساختن فضاهایی دروغین وارد مرحله ازدواج می شوند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اهمیت آموزش های قبل از ازدواج، توضیح داد: اکثر افرادی که با مدل «سنتی – مدرن» ازدواج می کنند معمولا قبل از ازدواج به مشاور مراجعه می کنند، در حالی که در مدل ازدواجی «مدرن – مدرن» طرفین به مشاور مراجعه نمی کنند.

وی با اشاره به این که برخی از مراجعین به مشاور، خود واقعی خودشان را بازگو نمی کنند، تصریح کرد: بعضی از مشاوران با اخذ آزمون های مختلف از زوجین سعی می کنند تا شخصیت طرفین را ارزیابی کنند و مشاوره ازدواج بدهند، در حالی که هیچ آزمونی نمی تواند در حوزه مستند و قابل اتکا باشد.

اعظم موحدی افزود: داده ها و اطلاعات مختلف در هنگام مشاوره ازدواج باید در رفتارهای طرفین مورد شناسایی قرار بگیرند.

مرتبط با این خبر

  • طلاق مشکلات متعددی را برای آینده ایجاد می کند

  • متاسفانه به جای کاهش دادن سن ازدواج، عکس آن را عمل می کنیم +صوت

  • تصمیم به طلاق نباید شتاب زده باشد

  • موضوع ساماندهی طلاق در کشور متولی دقیق و مشخص ندارد

  • عبور جمعیت کشور از مرز 81 میلیون نفر

  • ازدواج های هیجانی، در بسیاری مواقع منجر طلاق می شود

  • راهکارهای پیشگیری از طلاق عاطفی در خانواده ها

  • جمعیت کشور از مرز 80 میلیون نفر عبور کرده است

  • موضوع شناخت همسر در کشور به درستی تبیین نشده است

  • طلاق ها از مسیر زندگی مشترک به سمت دوران عقد سوق پیدا کرده اند