گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك كارشناس درمان: رابطه مالی پزشک و بیمار باید قطع شود

سعید آقاجانی اظهار داشت: مشکلات حوزه پزشکی در ایران زمانی برطرف می شوند که پزشک و بیمار ارتباط مالی با یکدیگر نداشته باشند.

1398/09/02
|
09:37

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع آشفته بازار جراحی های پلاستیک و زیبایی، با حضور دکتر امیر صدری (پزشک و روزنامه نگار) و دکتر سعید آقاجانی (کارشناس حوزه درمان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه امیر صدری گفت: همه مردم به عنوان مصرف کنندگان کالاهای سلامت باید نظارت مطلوبی را بر اعمال و انتخاب های خود داشته باشند.

وی با اشاره به این که بسیاری از جراحی های زیبایی در ایران در آمار ثبت نمی شوند، عنوان کرد: متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل استفاده از پوشش بیمه ای برای جراحی های زیبایی، قالب درمانی می تراشند و از حیطه ثبتی جراحی های زیبایی خارج می شود.

این پزشک ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از جراحی های زیبایی بینی با پسوند جراحی پولیپ بینی به یک عمل درمانی تبدیل می شوند.

وی اضافه کرد: اکثر جراحی های زیبایی پلک امروزه تحت عنوان افتادگی پلک یا ترمیم اعصاب انجام می شوند و به جای محاسبه شدن در آمارهای زیبایی در آمار جراحی های درمانی ثبت می شوند.
امیر صدری تاکید داشت: شکسته شدن دیوار اعتماد میان مردم و پزشکان مهم ترین مشکل جامعه پزشکی ایران است.

وی افزود: غوغای رسانه ای و سر و صداهای فضای مجازی دیوار اعتماد میان پزشکان و مردم را هر روز کوتاه تر می کند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو سعید آقاجانی با اشاره به آمار توریست درمانی در استان تهران، گفت: در حال حاضر تمامی بیمارستان های دولتی یا خصوصیِ ایران استانداردهای لازم برای توریست درمانی را تهیه کرده اند.

وی افزود: امروزه بسیاری از شرکت های گردشگری سلامت بر اساس استانداردهایی مُعین توریست های مختلف را جذب کرده و به مراکز درمانی می رسانند.

این کارشناس حوزه درمان با اشاره به این که دولت در حوزه توریست درمانی تلاش های متعددی را انجام داده است، تصریح کرد: خوشبختانه کشور ما امروزه در حوزه توریست درمانی حرفی برای گفتن دارد و در مقایسه با کشورهای منطقه در وضعیت بهتری قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: توریست های خارجی از وضعیت درمانی ایران استقبال بسیار زیادی را به عمل می آورند.

سعید آقاجانی ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بیماران توریست تعرفه ویژه ارزی مشخص کرده است.

وی با اشاره به این که رابطه مالی پزشک و بیمار باید قطع شود، عنوان کرد: مشکلات حوزه پزشکی در ایران زمانی برطرف می شوند که پزشک و بیمار ارتباط مالی با یکدیگر نداشته باشند.

این کارشناس حوزه درمان اضافه کرد: اگر سازمان های بیمه گر واسطه ای میان پزشک و بیمار باشند، پزشک نمی تواند در مسیر فساد قرار گرفته و به اصطلاح زیرمیزی بگیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه ارتباط میان بیمار و پزشک را قطع کرده اند. اما متاسفانه در ایران اراده ای منسجم و عملیاتی برای شروع این کار وجود ندارد.

سعید آقاجانی تاکید داشت: قطع ارتباط مالی پزشک و بیمار به اراده حاکمیتی نیاز دارد، در غیر این صورت پزشک می تواند به درخواست بیمار داروهایی بیش از نیاز تجویز کند یا اعمالی خلاف اخلاق و عرف و قانون را مرتکب شود.

وی با اشاره به این که بیمارستان و درمان، هزینه های بسیار ترسناکی را بر مردم تحمیل می کنند، افزود: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری یک بیمار به غیر از درد بیماری نباید دغدغه دیگری داشته باشد.

این کارشناس درمان با اشاره به تبعیض در توزیع بیمه، توضیح داد: متاسفانه امروزه برخی از افراد دو یا سه نوع بیمه دارند و برخی از مردم نیازمند و محروم حتی یک بیمه برای درمان ندارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی