صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

حجت الاسلام رمضان حسینی با بیان اینکه میزان پرونده های طلاق در بین جامعه تحصیل کرده نسبت به دیگر پرونده ها از کمیت کمتری برخوردار است، گفت: بر اساس برآوردهایی که صورت گرفته است، حدودا 10 درصد از پرونده های طلاق مربوط به قشر تحصیل کرده است.

برنامه «گفت و گوی اجتماعی» رادیو گفت و گو با موضوع رابطه تحصیلات عالیه و طلاق و با حضور حجت الاسلام رمضان حسینی رئیس شعبه 117 مجتمع قضایی شهید باهنر به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام حسینی در آغاز با بیان اینکه میزان پرونده های طلاق در بین جامعه تحصیل کرده نسبت به دیگر پرونده ها از کمیت کمتری برخوردار است، گفت: بر اساس برآوردهایی که صورت گرفته است، حدودا 10 درصد از پرونده های طلاق مربوط به قشر تحصیل کرده است.

وی درباره چرایی کم بودن پرونده های طلاق در بین افراد تحصیلکرده اظهار کرد: بینشی که افراد تحصیلکرده نسبت به مسائل اجتماعی دارند بیشتر و بالاتر از افرادی با سواد کمتر یا بی سواد است و اساسا زندگی که افراد تحصیلکرده تشکیل می دهند از مدیریت بهتری برخوردار است و به همین جهت تعداد افراد تحصیلکرده ای که اقدام به طلاق می کنند، بسیار کمتر است.

رئیس شعبه 117 مجتمع قضایی شهید باهنر با اشاره به آماری که در رابطه با میزان طلاق افراد تحصلیکرده ارائه می شود، مربوط به کسانی است که تحصیلات تکمیلی دارند، اظهار کرد: کسی که دیپلم دارد جزو تحصیلات عالیه محسوب نمی شود و بنابراین جزو آمار طلاق این افراد حساب نمی شوند.

وی همچنین اظهار کرد: البته برخی از جامعه شناسان می گویند چون در بین اقشار دیپلم ازدواج بیشتر از افراد تحصیل کرده است، به همین جهت هم طلاق بیشتر است اما حقیقت اینگونه نیست. برخی از کسانی که دیپلم دارند بر اساس سنت های خودشان ازدواج می کنند و اعتقاداتی دارند که باعث می شود طلاق صورت نگیرد و افراد می سوزند و می سازند.

حجت الاسلام حسینی در ادامه با بیان اینکه میزان طلاق افراد تحصیلکرده نسبت به پرونده های موجود در دادگاه ها کمتر از سایر اقشار است، عنوان کرد: بیشتر افرادی که برای طلاق اقدام می کنند سیکل، دیپلم و دانشجویان هستند که در زندگی به دلایل مختلف دچار مشکل می شوند.

وی تصریح کرد: افراد تحصیلکرده در زمینه ازدواج حساسیت دارند و با احتیاط وارد می شوند و زمانی که وارد زندگی می شوند نیز بر اساس تدبیر عمل می کنند و کمتر دچار بحران های زندگی می شوند.

مرتبط با این خبر

  • طلاق مشکلات متعددی را برای آینده ایجاد می کند

  • متاسفانه به جای کاهش دادن سن ازدواج، عکس آن را عمل می کنیم +صوت

  • تصمیم به طلاق نباید شتاب زده باشد

  • موضوع ساماندهی طلاق در کشور متولی دقیق و مشخص ندارد

  • عبور جمعیت کشور از مرز 81 میلیون نفر

  • ازدواج های هیجانی، در بسیاری مواقع منجر طلاق می شود

  • راهکارهای پیشگیری از طلاق عاطفی در خانواده ها

  • جمعیت کشور از مرز 80 میلیون نفر عبور کرده است

  • موضوع شناخت همسر در کشور به درستی تبیین نشده است

  • طلاق ها از مسیر زندگی مشترک به سمت دوران عقد سوق پیدا کرده اند