گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو سازمان نظام روانشناسی: طلاق عاطفی بین قشر تحصیلکرده کمتر است

مریم شاهرخی با اظهار به اینکه طلاق عاطفی بین قشر تحصیلکرده کمتر است، گفت: این افراد دست شان برای طلاق قانونی بازتر است. طلاق عاطفی در جایی اتفاق می افتد که فشار بیرونی برای اتفاق نیفتادن طلاق وجود دارد و افراد مجبور هستند سیستم را حفظ کنند.

1398/09/13
|
11:06
|

برنامه «گفت و گوی اجتماعی» با موضوع رابطه تحصیلات عالیه و طلاق و با حضور دکتر مریم شاهرخی عضو سازمان نظام روانشناسی و عضو سازمان بهزیستی کشور به روی آنتن رفت.

مریم شاهرخی با اشاره به آمارهایی که در حوزه طلاق داده می شود، آمار در حیطه علوم انسانی را محافظه کارانه برشمرد و تصریح کرد: این دیدگاه که روابط در حوزه علوم انسانی تا این میزان ساده و خطی باشند که با دو فاکتور طلاق و تحصیلات عالیه به راحتی بتوان یک رابطه علت و معلولی خطی معین کرد، امکان پذیر نیست.

وی افزود: طلاق یک عامل انسانی بسیار پیچیده و چند وجهی است. با فاکتورهایی در ارتباط است که از حوزه روانشناسی خارج است از جمله فرهنگ، اقتصاد، فشارهای اجتماعی دخیل هستند و این دیدگاه که ما با یک فاکتور صرف تحصیلات تکمیلی یا هر فاکتور دیگری امکان داریم تا طلاق را کنترل کنیم و یا کاهش دهیم، وجود ندارد.

عضو سازمان نظام روانشناسی بیان کرد: در میان افرادی که طلاق می گیرند باید گفت اکثریت کسانی که به طلاق اقدام می کنند دارای دیپلم هستند و این نکته قابل توجهی است.

وی با اظهار به اینکه طلاق عاطفی بین قشر تحصیلکرده کمتر است، گفت: دلیل این امر این است که این افراد دست شان برای طلاق قانونی بازتر است. طلاق عاطفی در جایی اتفاق می افتد که فشار بیرونی برای اتفاق نیفتادن طلاق وجود دارد و به همین دلیل افراد مجبور هستند سیستم را دست کم با ظواهر حقوقی و قانونی مورد قبول اطرافیان و فرهنگ خودشان حفظ کنند.

شاهرخی با ابراز تاسف از اینکه در زمینه آموزش افراد برای کسب مهارت در زندگی عملکرد بسیار ضعیفی داریم، بیان کرد: برای آموزش افراد در تمام سنین زمان را در اختیار داریم ولی از آن استفاده ای نکرده ایم. چه در حیطه های آموزشی و چه در حیطه های قانونی مقاومت وجود دارد و خیلی ها مطرح می کنند مگر ما بزرگتر ها رفته ایم و آموزش دیده ایم در حالی که باید گفت شرایط با زمینه های ازدواج در 50 سال پیش متفاوت شده است پس نیاز است در این حوزه نیز تغییر کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی