صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

محسن صیدالی بیان کرد: در ایران هیچ اقدام جدی برای مقابله با اجاره روزانه املاک مبله انجام نشده است و با وجود آنکه مشاوران املاک کمتر در این زمینه دخالت می کنند اما گاها اجاره این املاک، توسط برخی از مشاورین صورت می گیرد.

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت وگو با موضوع معضل اجاره روزانه املاک و با حضور دکتر محسن صیدالی دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری، مدرس دانشگاه و مدیر آموزش، پژوهش و توسعه سازمان همیاری شهرداری های استان تهران به روی آنتن رفت.

محسین صیدالی در آغاز با بیان اینکه اجاره 6 ماه تا یک سال یک ملک قانونی است، تصریح کرد: اجاره کمتر از این مقدار به ویژه اجاره های یک روزه و یک هفته ای و یا یک ماهه، غیر قانونی است اما متاسفانه اهرم نظارتی قوی در برخورد با این مسئله دیده نشده است.

دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از تبعات و آثار منفی زیاد اجاره روزانه و کوتاه مدت املاک گفت و اظهار داشت: تعداد کسانی که امکان استفاده از این نوع املاک و اجاره یک روزه آن ها را داشته باشند، اندک هستند اما اثراتی که از نظر مکانی و اجتماعی می گذارد، بسیار زیاد است و یک شخص با این کار می تواند یک محله را دچار نا امنی و مشکلات عدیده کند.

این مدرس دانشگاه ضمن اشاره به اثرات اقتصادی منفی اجاره روزانه املاک، بیان کرد: این اقدام باعث گران شدن املاک آن ناحیه و منطقه می شود و از این نظر، باقی مردم دچار آسیب می شوند.
قانون جامعی که بتواند به این موضوع بپردازد وجود ندارد اما در قالب قانون اصناف کشور که مصوب سال 1392 است، ظرفیت هایی وجود دارد و می توان از این طریق این مسئله را دنبال کرد.

مدیر آموزش، پژوهش و توسعه سازمان همیاری شهرداری های استان تهران به شهرهای زیارتی و توریستی اشاره کرد و بیان داشت: در این شهرها نیز به دلیل گران بودن هتل ها، افراد اقدام به اجاره کوتاه مدت املاک می کنند. این افراد عموما همراه با خانواده هستند و مخاطرات اجتماعی که در شهرهای دیگر از قِبل انجام چنین کاری به وجود می آید، ایجاد نمی شود.

وی بیان کرد: در ایران هیچ اقدام جدی برای مقابله با اجاره روزانه املاک مبله انجام نشده است و با وجود آنکه مشاوران املاک کمتر در این زمینه دخالت می کنند اما گاها اجاره این املاک، توسط برخی از مشاورین صورت می گیرد.

مرتبط با این خبر

  • دولت وعده های توخالی به مردم ندهد!

  • روند قیمت در بازار مسکن رو به ثبات است

  • تحرک قیمت مسکن؛ متاثر از افزایش ناگهانی بهای ارز +صوت

  • دولت در 5سال نخست کار خود به مسکن بی توجه بود

  • افزایش نا متعارف اجاره ‌بها به دنبال رشد قیمت مسکن

  • مهاجرت داخلی سبب تداخلات فرهنگی می شود

  • سایت های معامله مسکن بازار را به هرج و مرج کشیده اند

  • قیمت مسکن در تهران از مرز 100درصد گذشت

  • تخفیف 10 تا 15 درصدی مسکن در اسفند ماه

  • افزایش هزار برابری قیمت مسکن از سال 71 تا 95 +صوت