گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس اتحادیه مشاورین املاك كشور: اجاره روزانه خانه، منع قانونی ندارد

خسروی با تصریح بر اینکه اجاره خانه مبله به صورت روزانه ممنوعیتی ندارد، گفت: در تهران فقط سایت هایی که در حوزه املاک فعالیت می کنند، اقدام به اجاره روزانه املاک می کنند و مشاورین املاک، خانه را برای یک روز یا یک هفته اجاره نمی‌دهد.

1398/10/01
|
15:15
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت وگو با موضوع معضل اجاره روزانه املاک و با حضور مهندس محمدعلی محمد عضو سازمان نظام مهندسی تهران و عضو سازمان همیاری شهرداری های تهران و استاد دانشگاه و مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور و تهران به روی آنتن رفت.

محمد علی محمد در آغاز از ضرورت مقابله با اجاره روزانه املاک مبله گفت و درباره نحوه برخورد اظهار داشت: در گام نخست باید مالکینی که اقدام به اجاره روزانه املاک می کنند، شناسایی شوند که این کار در وهله نخست از طریق خود صنف مشاورین باید انجام شود و در صورتی که تخلف ادامه داشت می توان از مبادی قانونی اقدام کرد.

عضو سازمان نظام مهندسی تهران افزود: مراجع بالادستی مانند سازمان بازرسی کل کشور و مجلس و یا دولت باید با پدیده اجاره روزانه املاک مقابله کنند زیرا این معضل، عواقب اقتصادی و اجتماعی زیادی به همراه دارد.

این استاد دانشگاه در ادامه با تاکید بر ضرورت قانونمند کردن اجاره خانه ها برای کمتر از شش ماه، عنوان کرد: در تمام استان های کشور هم هتل و هم مهمانپذیر و مسافرخانه وجود دارد و باید اجاره منزل به صورت روزانه غیر قانونی اعلام شود.

در ادامه خسروی با تصریح بر اینکه اجاره خانه مبله به صورت روزانه ممنوعیتی ندارد، گفت: در تهران فقط سایت هایی که در حوزه املاک فعالیت می کنند، اقدام به اجاره روزانه املاک می کنند و تاکنون نشنیده ام یک مشاور املاک، یک خانه را برای یک روز یا یک هفته اجاره دهد.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور و تهران بیان کرد: در شمال و شهرهای دیگر مانند مشهد و شیراز این کار به وفور انجام می شود و دلیل آن، تفریحی و زیارتی بودن این شهرها است که این مسئله از قدیم الایام وجود داشته است.

وی افزود: برخی افراد یک منزل را اجاره می کنند اما پس از یک ماه به بهانه مسافرت یا دلیل دیگر، خانه را تحویل می دهند و این مسئله چند بار در مشاورین املاک رخ داده است اما به هیچ وجه اجاره نامه ای که خانه ای را برای یک روز یا یک هفته اجاره دهد، در املاکی ها ثبت نمی شود و از همه مهمتر، هویت افراد در املاکی ها ثبت می شود اما حق تحقیق و تفحص در زندگی مردم را ندارند هر چند مالک می تواند این کار را انجام دهد.

خسروی با بیان اینکه، اتحادیه مشاورین املاک کشور طی بخشنامه ای، هر گونه اجاره روزانه املاک را منع کرده است، عنوان کرد: این اقدامات یعنی اجاره های کوتاه مدت در سایت های مربوط به اجاره خانه انجام می شود. اساسا وجود این سایت ها یک معضل است زیرا هم قیمت ها را دچار مشکل می کنند و هم کارهایی از این دست یعنی اجاره روزانه خانه را نیز انجام می دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی