گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

استاد مهندسی زلزله: ارتقای ایمنی سازه در بازه های کوتاه مدت امکان پذیر است

غلامرضا قدرتی امیری اظهار داشت: اکثر مردم در بازه های زمانی کوتاه مدت نمای ساختمان خود را عوض می کنند و از نظر زیبایی ظاهر ساختمان را نوسازی می کنند، همین افراد می توانند در کنار زیباسازی ساختمان از نظر ایمنی نیز بنای خود را ارتقا دهند.

1398/10/08
|
08:30

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی راهکارهای ایمن سازی سازه ها، با حضور دکتر غلامرضا قدرتی امیری (رئیس دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت و استاد مهندسی زلزله) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه غلامرضا قدرتی امیری با اشاره به این که به حداقل رساندن تلفات جانی باید اولویت ایمنی سازه ها باشد، گفت: متاسفانه در حال حاضر آسیب پذیری سازه ها در ایران از حالت متعارف بالاتر است.

وی افزود: ما تا به امروز نتوانسته ایم موضوع بهسازی را در سازه های فرسوده و ساختمان های قدیمی به خوبی پیش ببریم.

رئیس دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت اضافه کرد: اکثر سازه هایی که در 15 سال گذشته در ایران ساخته شده اند به واسطه آیین نامه های جدیدتر وضعیت نسبتا خوبی دارند، در حالی که بخش عمده ای از سازه های کشور عمر بالای 15 سال دارند.

وی با اشاره به تلفات جانی در سازه ها، عنوان کرد: نوع ساختن سقف و دیوار مهم ترین عناصر موثر در آمار تلفات جانی هستند.

غلامرضا قدرتی امیری ادامه داد: بخش عمده ای از سازه های غیر ایمن را می توان از طریق ارائه راهکارهای سریع به امنیت مطلوبی رساند، در حالی که بخشی دیگر از سازه ها به ایمن سازی هایی میان مدت و دراز مدت نیاز دارند.

وی افزود: به نظر من در قالب تدوین دو برنامه 5 ساله می توان بسیاری از مشکلات ایمنی سازه های کشور را بر طرف کرد.

این استاد مهندسی زلزله ادامه داد: با ارائه وام های مختلف به سازه های شخصی می توان در بازه های زمانی کوتاه ساختمان های مسکونی مردم را ایمن سازی کرد و همانند زیباسازی ساختمان در عمق ساختمان مشغول کار شد.

وی تصریح کرد: اکثر مردم در بازه های زمانی کوتاه مدت نمای ساختمان خود را عوض می کنند و از نظر زیبایی ظاهر ساختمان را نوسازی می کنند، همین افراد می توانند در کنار زیباسازی ساختمان از نظر ایمنی نیز بنای خود را ارتقا دهند.

غلامرضا قدرتی امیری افزود: در اولین قدم برای ایمن سازی ساختمان لازم است تا مالک به فکر آوار شدن دیوارها یا سقف ها باشد و برای ایمن سازی بیشتر از آوار شدن سقف و دیوار جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: اگر ما بتوانیم در سازه های غیر ایمن میان سقف و دیوار و کف ارتباط ایجاد کنیم و این سه عنصر را با تسمه هایی درست به یکدیگر متصل کنیم، ایمنی سازه ارتقا پیدا می کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی