صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

پژوهشگر حوزه سایبر: این خبرگزاری که چند ماه پیش دامنه دات کام خود را از دست داد، بدون دقت به قوانین شرکت صادر کننده دامنه نسبت به تمدید اقدام کرده ولی می توانست با اهتمام به مسائل فنی و حقوقی از بسته شدن دامنه دات کام خود جلوگیری کند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی مسدود سازی دامنه های دات کام و اقدامات و ضرورت ها جهت کاهش مخاطرات، با حضور دکتر احسان کیان خواه (پژوهشگر فضای سایبری) و ارتباط تلفنی با محمدحسین انتظاری (پژوهشگر فضای سایبری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه احسان کیان خواه با اشاره به شیوه کارکرد شبکه اینترنت، گفت: شبکه اینترنت در اولین گام با تکیه بر ip و شماره ها منحصر به فرد کار می کند، به طوری که هر فردِ حاضر در فضای اینترنت یک شماره ip منحصر به خود را باید داشته باشد.

وی با اشاره به مفهوم دامنه، توضیح داد: دامنه اینترنت مجموعه ای از آدرس های رشته ای است که ما می توانیم به واسطه آن ارتباط موثر و آسانی را با دیگران برقرار کنیم.

این پژوهشگر فضای سایبری با بیان این که دامنه ها تداعی کننده مفاهیم هستند، عنوان کرد: آدرس دامنه های مختلف به ip ها متصل هستند، به طوری که هر دامنه در بدو اتصال به یک ip مبدل می شود و بر اساس آدرس دریافت شده مخاطب به محتوای آن دامنه دسترسی پیدا می کند.

وی با اشاره به این که یک سازمان باید متولی ساماندهی ip ها باشد، اظهار داشت: هیچ کس در شبکه اینترنت مالک ip یا دامنه نیست و هر شخص دامنه یا شناسه مورد نظر خود را برای مدتی اجاره می کند.

احسان کیان خواه اضافه کرد: صاحب فعلی دامنه در هنگام انقضاء و تمدید دارای اولویت است، اما در صورتی که تاریخ انقضای دامنه گذشته باشد، مالک هیچ تصاحبی بر دامنه نخواهد داشت.

وی با اشاره به این که شرکت مبدا که ثبت کننده دامنه است در ایالات متحده آمریکا مستقر است و با قوانین این کشور کار خود را پیش می برد، تصریح کرد: این شرکت بنابه سیاست های خود و تحریم هایی که برای کشورهای مختلف اعمال کرده است، محدودیت استفاده از دامنه کام را برای مجموعه های مختلف اعمال می کند.

این پژوهشگر فضای سایبری افزود: این خبرگزاری که چند ماه پیش دامنه دات کام خود را از دست داد، بدون دقت به قوانین شرکت صادر کننده دامنه نسبت به تمدید اقدام کرده است.

وی اضافه کرد: این خبرگزاری می توانست با اهتمام به مسائل فنی و حقوقی از بسته شدن دامنه دات کام خود جلوگیری کند.

مرتبط با این خبر

  • تجارت الکترونیک در ایران بیشتر در زمینه خرید و فروش اقلام و مصنوعات است

  • پای اوباش اینترنتی به شبکه های اجتماعی باز شده است

  • باید امن ترین فضا برای دسترسی کودک و نوجوان به اینترنت را فراهم کنیم

  • تولید علم و فناوری راه رهایی از چالش های شبکه های اجتماعی است

  • در ایران روی نیازمندی ها مطالعه نمی شود

  • بیش از 75 درصد از کل ترافیک کشور صرف یک نرم افزار خاص می شود

  • مشکلات فضای مجازی مستقیما مربوط به دولتها است

  • در عدم رویکرد سلبی نگاه فقط ایجاد ارتباط نیست بلکه هدف تولید محتوا است

  • فضای اینترنت، به هیچ وجه پاک نیست/ فیلترینگ هوشمند اصلا موفق عمل نکرده است

  • برای ایجاد تولید محتوای مناسب، نیازمند تصویب قوانینی در خصوص حق مولف هستیم