صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رئیس گروه توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی اظهار داشت: در حال حاضر حدود 5 و نیم میلیون خانوار تک نفره در ایران زندگی می کنند.

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع بررسی افزایش خانواده های تک نفره با حضور دکتر معصومه توکلی (رئیس گروه توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور) و ارتباط تلفنی با دکتر حمیده عادلیان (استاد دانشگاه و مدیر گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه معصومه توکلی با اشاره به این که وجود خانوارهای تک نفره یک واقعیت اجتماعی است، گفت: در حال حاضر ما شاهد وجود خانوار های تک نفره هستیم.

وی با اشاره به این که خانوارهای تک نفره در نتیجه برنامه ریزی های نادرست به وجود آمده اند، اظهار داشت: افرادی که به شکل انفرادی زندگی می کنند یک خانوار تک نفره به شمار می آیند و الصاق لفظ خانواده به این افراد صحیح نیست.

رئیس گروه توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: در بسیاری از مواقع یک زن یا مرد در اثر تصادف یا متارکه شریک زندگی خود را از دست می دهد و از شکل خانواده به خانوار تک نفره تبدیل می شود.

وی افزود: دانشجویانی که به تنهایی در محل تحصیل خود زندگی می کنند، یک خانوار تک نفره هستند، اما پس از برگشت به جمع خانواده و شهر مبدا عضو خانواده به شمار می آیند.

معصومه توکلی تصریح کرد: عدم پیشگیری از وقوع حوادث مختلف و ناکارآمد بودن سیستم امداد تا موضوعاتی مانند طلاق و فوت و مشکلات اقتصادی مهم ترین دلایل شکل گیری خانوارهای تک نفره محسوب می شوند.

وی با بیان این که ایجاد خانوار تک نفره معلول های متعددی دارد، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر خانوارهای تک نفره در تمامی کشورهای دنیا در حال افزایش هستند.

رئیس گروه توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور افزود: مدرنیته امکان و بستری را فراهم کرده که افراد به راحتی بتوانند به صورت تک نفری زندگی کنند و مسیر زندگی را پیش ببرند.

وی با اشاره به این که در تمام دنیا نسبت به افزایش آمار خانوارهای تک نفره نگرانی ایجاد شده است، اظهار داشت: امروزه سیاست گذاران و مسئولین کشورهای مختلف معضل خانوارهای تک نفره را در معرض توجه خود قرار داده است.

معصومه توکلی اضافه کرد: رشد آمار خانوارهای تک نفره در ایران به تناسب رشد این معضل در مقیاس جهانی نیست، در حالی که در سال های گذشته تعداد خانوارهای تک نفره در کشور مورد رشد و افزایش کمی قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که در حوزه خانوارهای تک نفره بررسی های کامل و جامعی را در اختیار نداریم، عنوان کرد: در حال حاضر حدود 5 و نیم میلیون خانوار تک نفره در ایران زندگی می کنند، اما به این آمار نمی توان استناد کرد.
رئیس گروه توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور افزود: بیش از 20 میلیون خانوار در کشور زندگی می کنند.

وی اضافه کرد: خانوارهای تک نفره در بافت جامعه همیشه در معرض آسیب های بیشتری قرار می گیرند، این نهادهای حمایتی باید توجه ویژه ای را به این افراد داشته باشند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی حمیده عادلیان در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو با اشاره به این که هر آماری باید بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: در هر جامعه ای همیشه نیازهای متعدد و جدید شکل می گیرد، بر این اساس بسیاری از معضلات جدید برخاسته از نیازهایی هستند که به تازگی شکل گرفته اند و بی پاسخ مانده اند.

وی با اشاره به این که برنامه ریزی های مختلف باید پاسخگوی نیازهای جدید جامعه باشند، اظهار داشت: آمارهای مختلف می توانند نیازهای جامعه را مشخص کنند و سیاست مداران و برنامه ریزان را نسبت به خلاهای جدید آگاه کنند.

مرتبط با این خبر

  • خانواده های امروزی فقط به دنبال کسب درآمد هستند

  • کارکردهای عاطفی خانواده کم رنگ شده اند

  • رسانه تنها بهانه ارتباط در خانواده است

  • خانواده سالم تضمین کننده جامعه سالم است

  • خانواده خوب باعث پیشرفت جامعه می شود

  • رسانه ملی باید راه ازدواج آسان را به مردم نشان دهد

  • مشاوره قبل از ازدواج امری ضروری است

  • جزئیات طرح"آموزش سلامت یاری خانواده ها"

  • تربیت 8 هزار نیروی متخصص برای آموزش خانواده در مدارس

  • خانواده مدرن بیش از سنتی در معرض از هم پاشیدگی است