گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

استاد علوم پزشكی: اکثر کشورهای دنیا به دنبال کاهش تخت های بیمارستانی هستند

مصدق راد اظهار داشت: اگر ما بتوانیم خدمات یکپارچه سلامت را مورد توجه قرار دهیم می توانیم بخش عمده ای از هزینه های درمانی را در کشور کم کنیم و از طرفی دیگر در این شرایط به تخت های بیمارستانی کمتری نیاز خواهیم داشت.

1398/11/30
|
14:22

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع بررسی بیمارستان ها و چالش تخت‌های توانبخشی، با حضور دکتر علی‌محمد مصدق راد (استاد علوم پزشکی و کارشناس حوزه سیاستگذاری مدیریت سلامت) و دکتر مهدی مختاری پیام (دکترای سیاستگذاری سلامت از پژوهشگاه حکمت و پژوهشگر حوزه سلامت) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مصدق راد با اشاره به این که در حالت کلی بیمارستان ها به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم می شوند، گفت: بیمارستان های عمومی تمام بیمارها و بیماری ها را مورد پوشش قرار می دهند، در حالی که بیمارستان های تخصصی فقط بر یک حوزه خاص متمرکز می شوند.

وی افزود: اخیرا چند بیمارستان در ایران به طور تخصصی به موضوع توانبخشی ورود کرده اند و خدمات بازتوانی و توان بخشی را به طور اختصاصی و تخصصی ارائه می دهند.

این کارشناس حوزه سیاستگذاری مدیریت سلامت اضافه کرد: در حال حاضر در سراسر دنیا میانگین تخت های بیمارستانی عدد حدود 6/2 دهم به ازای هر هزار نفر جمعیت را نشان می دهد.

وی ادامه داد: در کشور ایران به ازای هر هزار نفر تخت بیمارستان 6/1 دهم تخت بیمارستانی وجود دارد.

مصدق راد تصریح کرد: میانگین تخت های بیمارستانی در ایران نسبت به میانگین جهانی رقم کمی است، در حالی که ما نسبت به کشورهای همسایه در وضعیت خوبی قرار داریم.

وی با اشاره به این که میانه سنی ایران 30 سال است، عنوان کرد: کشورهای دارای جمعیت پیر باید خدمات توانبخشی و بیمارستانی بیشتری را در اختیار مردم خود قرار دهند، در حالی که کشورهای با جمعیت جوان نیاز چندانی به ارائه خدمات توانبخشی در سطح گسترده ندارند.

این استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به این که اکثر کشورهای دنیا به دنبال کاهش تخت های بیمارستانی هستند، اظهار داشت: نظام های سلامت مختلف در حال حاضر تلاش می کنند تا خدمات یکپارچه در حوزه سلامت ارائه دهند و بسیاری از مراحل درمانی را از محدوده بیمارستان خارج کنند.

وی افزود: اگر ما بتوانیم خدمات یکپارچه سلامت را مورد توجه قرار دهیم می توانیم بخش عمده از هزینه های درمانی را در کشور کم کنیم و از طرفی دیگر در این شرایط به تخت های بیمارستانی کمتری نیاز خواهیم داشت.

مصدق راد با اشاره به موضوع دسترسی مردم به تخت های بیمارستانی، توضیح داد: در جامعه ای که مردم بیمه هستند اگر تخت بیمارستانی بسازیم یا اضافه کنیم، این تخت ها به عنوان تخت های پر شده محسوب می شوند.

وی اضافه کرد: متاسفانه تخت های بیمارستانی در شهرهای استان های مختلف ایران به تناسب و عدالت توزیع نشده اند، چرا که اکثر تخت های بیمارستانی در مراکز استان ها هستند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو مهدی مختاری پیام با اشاره به این که سهم بهداشت از سرانه سلامت کشور کمتر از 10 درصد است، گفت: حوزه درمان همیشه در ایران سهم حدود 60 درصدی از سرانه سلامت کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این که توانبخشی جزئی از درمان به شمار می آید، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر نظام سلامت ما به شیوع بیماری های غیر واگیر توجه مطلوبی ندارد، در حالی که همیشه گفته می شود که نظام سلامت در این حوزه سرمایه گذاری کرده است.

این پژوهشگر حوزه سلامت با بیان این که ما نظریه واحدی برای اداره نظام سلامت کشور نداریم، اظهار داشت: مدیران و حاکمان نظام سلامت همیشه در ایران چند طیفی بوده اند و این موضوع باعث شده تا ما هیچ وقت به یک نظریه واحد دست پیدا نکنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی