گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون رییس كل دادگستری استان تهران گفت: فیلترشکن‌ها مافیا دارند/فریاد بسیاری از افراد دغدغه‌مند به جایی نمی‌رسد

جواد جاویدنیا اظهار داشت: برخی افراد و طیف‌ها در لایه‌های سیاسی و بالاترین سطوح فناوری اطلاعات کشور نفوذ کرده‌اند و در راستای دستیابی به اهداف خود هر چیزی را هرآن‌طور که بخواهند جلوه می‌دهند.

1399/02/02
|
17:10
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی گرایش جوانان به ناهنجاری‌های اجتماعی، در ارتباط تلفنی جواد جاویدنیا (سرپرست سابق معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و معاون رییس کل دادگستری استان تهران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه جواد جاویدنیا در مصاحبه تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو گفت: بنده از سرپرستی معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور استعفا نکردم و جا به جا شدم، در حالی که در آن ایام برداشت به گونه ای بود که استعفا کرده‌ام.

وی افزود: در حال حاضر بنده به عنوان «معاون رییس کل دادگستری استان تهران» مشغول به کار هستم.

معاون رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به این‌که برخی مواقع در فضای مجازی کشور منافع مالی کثیفی وجود دارند، اظهار داشت: بعضی اوقات درآمدهایی به مردم تحمیل می‌شود و جیب آن‌ها را خالی می‌کند، برای این حوزه می‌توان از موضوع پهنای باند اینترنت و استفاده از نرم‌افزارهای مختلف و هزینه‌های تبلیغات و دست‌های پشت پرده این‌ها مثال زد.

وی اضافه کرد: برخی افراد و طیف‌ها در لایه‌های سیاسی و بالاترین سطوح فناوری اطلاعات نفوذ کرده‌اند و راستای دستیابی به اهداف خود هر چیزی را هرآن‌طور که بخواهند جلوه می‌دهند.

جواد جاویدنیا با بیان این‌که موضوعاتی مانند فیلترینگ و تولید محتوای درست یکی از نگرانی‌های مهم دغدغه‌مندان حوزه فرهنگ و فضای مجازی کشور است، اظهار داشت: متاسفانه فریاد بسیاری از افراد دغدغه‌مند به جایی نمی‌رسد.

وی با اشاره به این که اشتغال جوانان در فضای مجازی می‌تواند در دوران امروز امری کارگشا باشد، تصریح کرد: ما هر روز بیشتر به سمت اقتصاد دیجیتال حرکت می‌کنیم.

معاون رییس کل دادگستری استان تهران با بیان این‌که نوع مشاغل امروزه در حال تغییر هستند، عنوان کرد: بسیاری از کشورها با نگاه عمیق و مطلوب به اقتصاد دیجیتال توانسته‌اند تحولات جدی و خوبی را در جامعه خود به وجود آورند.

وی اضافه کرد: متاسفانه امروزه برخی از نرم‌افزارهای خارجی در داخل کشور جولان می‌دهند و هیچ تناسبی با فرهنگ ایرانی و اسلامی ندارند.

جواد جاویدنیا با اشاره به این که در حوزه فیلترشکن‌ها مافیا وجود دارد، توضیح داد: نکته اصلی در بحث مافیای فیلترشکن این است که چه کسی و چه کسانی با این مافیا برخورد نمی‌کنند.
وی ادامه داد: ما در مواقعی که قصد داریم با این موضوع برخورد کنیم و می‌بینیم قانون صریحی در این‌باره وجود ندارد.

معاون رییس کل دادگستری استان تهران اضافه کرد: مواردی پیش آمده که ما قانونی را پیشنهاد دادیم و معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفته است که این قانون خلاف آزادی‌ها است.

وی تاکید داشت: ما قصد داریم با فیلترشکن‌ها برخورد قانونی انجام دهیم.

جواد جاویدنیا با اشاره به فعالیت فیلترشکن‌های پولی در درگاه های بانکی، توضیح داد: دادگستری استان تهران برای ساماندهی درگاه‌ها به بانک مرکزی فشار می‌آورد، اما صاحبان فیلترشکن با راهکارهای فنی موارد مختلف را دور می‌زنند.

وی افزود: هر قدر که ما در برخورد با فیلترشکن‌ها پیش می‌رویم شیوه‌های دور زدن تغییر می‌کنند، برای مثال در حال حاضر برخی از فیلترشکن‌ها با شیوه انتقال پول به صورت کارت به کارت خدمات می‌فروشند.

سرپرست سابق معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور ادامه داد: برخی از فیلترشکن‌های پولی برای اخذ مبلغ خدمات به سمت پول‌های مجازی سوق پیدا کرده‌اند.

وی تاکید داشت: تا به حال نشده که یک درگاه متصل به فروش فیلترشکن به ما اعلام شود و ما برای آن دستور مسدودسازی صادر نکنیم.

جواد جاویدنیا با اشاره به این‌که بخش عمده‌ای از معضل فیلترشکن‌های پولی به مسائل نظارتی مربوط می‌شوند، اضافه کرد: دادگستری کل کشور تا به حال تحت هیچ فشاری قرار نگرفته است و هرگاه که متوجه موضوعی غیر قانونی شده سریعا دستور توقف را صادر کرده است.

وی با اشاره به اهمیت احراز هویت در فضای مجازی، توضیح داد: در حال حاضر آی‌پی‌ها و ترافیک‌های ناشناخته‌ای داریم که تکلیف مشخصی ندارند.

معاون رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به سیم‌کارت‌های بدون هویت، اظهار داشت: در جریان‌های مختلف می‌بینیم افرادی که مدعی مبارزه با فساد و مافیا هستند، مسیرهای درست را دور می زنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی