گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مقام مسئول وزارت بهداشت تشریح كرد؛ رونق طبابت از راه دور در ایام کرونا

طبابت اینترنتی و از راه دور روش شناخته شده ای است که از سال های گذشته در کشورهای مختلف رواج پیدا کرده است. مهرداد حق ازلی، از مسئولان وزارت بهداشت در اینباره بیشتر توضیح می دهد.

1399/02/10
|
07:15

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی طبابت های اینترنتی و درمان های سنتی، در ارتباط تلفنی با دکتر مهرداد حق ازلی (معاون دبیرخانه شوراهای تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مهرداد حق ازلی در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو با اشاره به فعالیت های دبیرخانه شوراهای تخصصی وزارت بهداشت، گفت: این دبیرخانه قدیمی ترین دبیرخانه وزارت بهداشت است و آموزش تخصصی و فوق تخصصی در این وزارتخانه بر عهده این دبیرخانه گذاشته شده است.

وی با اشاره به ارتباط سرویس های اینترنتی و پزشکی، اظهار داشت: طبابت اینترنتی و از راه دور روش شناخته شده ای است که از سال های گذشته در کشورهای مختلف رواج پیدا کرده است.

معاون دبیرخانه شوراهای تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: سازمان های نظام پزشکی و معاونت های دانشگاه های علوم پزشکی وظیفه نظارت بر طبابت از راه دور را بر عهده دارند.

وی اضافه کرد: طبانت از راه دور این امکان را برای پزشک فراهم می کند که از وضعیت بیمار مطلع باشد و از آن مراقبت کند، در عین حال پزشک می تواند توصیه های اولیه بهداشتی و پزشکی را در اختیار بیمار قرار دهد.

مهرداد حق ازلی با اشاره به ضرورت تقویت فرهنگ سازی در حوزه بهداشت و سلامت، عنوان کرد: افرادی که به سایت ها یا سامانه های تلفنی طبابت از راه دور مراجعه می کنند باید توجه داشته باشند که قبل از هر کاری نسبت به احراز هویت آن مجموعه اقدام کنند و از مدارک و سطوح علمی آن ها مطلع شوند.

وی افزود: در حوزه طبابت از راه دور مردم و مراجعه کنندگان اولین و بهترین ناظران هستند.

معاون دبیرخانه شوراهای تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به استانداردهای فعالیت مجموعه های طبابت از راه دور، توضیح داد: هر مجموعه ای که قصد دارد در حوزه طبابت از راه دور کار کند باید اهداف خود را به طور کاملا مشخص کنند و تکنولوژی مناسب با هدف خود را تعریف کنند.

وی افزود: تیم فعال در مجموعه های طبابت از راه دور باید مشخص و قوانین تیم باید شفاف و قابل ارزیابی باشد.

مهرداد حق ازلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اضافه کرد: مخاطبان و مراجعه کنندگان باید به هر سایتی که پیشنهادهای پزشکی خاص یا خارق العاده دارد، شک کنند. چرا که اگر قرار بود یک روش خارق العاده قابل انجام باشد مجامع علمی به آن روش اشاره می کردند.

وی با اشاره به برخی از بیماری هایی که در طبابت از راه دور قابل رصد هستند، اظهار داشت: بیماری های قلبی و عروقی و غدد و دیابت از جمله مشکلاتی هستند که به صورت مستمر به مراقبت نیاز دارند، بر همین اساس طبابت از راه دور می تواند نقش بسیار موثر و مطلوبی را در روند درمان و کنترل این بیماری ها ایفا کند.

معاون دبیرخانه شوراهای تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: برخی از بیماری های و درمان های پیچیده نمی توانند از راه دور یا اینترنتی مورد ارزیابی و اقدام قرار بگیرند و اکثر اوقات نیاز است که بیمار در حالت بستری باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی