گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك كارشناس فضای مجازی: مرغ همسایه همیشه برای ما در استفاده از پیام‌رسان‌ها غاز است!

روح الله مؤمن نسب با اشاره به نسبت نابرابر تبلیغات پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی گفت: بعضی از دست‌های پشت پرده نمی‌خواهند نرم افزارهای پیام رسان داخلی، بین المللی شوند و در استفاده از پیام رسان‌ها مرغ همسایه برای ما همیشه غاز است.

1399/02/19
|
10:16
|

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «جرایم اینترنتی» با حضور روح الله مؤمن نسب (کارشناس فضای مجازی) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدای این برنامه، مؤمن نسب درباره جرایم اینترنتی گفت: وقتی جرم پولساز می شود، نمی توانیم به سادگی مانع آن شویم. به عنوان مثال، دزدی برای شخصی که این کار را انجام می دهد، درآمد دارد و ممکن است هرچقدر دزد را دستگیر کنید، او به کارهای خود ادامه دهد. در حوزه فضای مجازی همین چرخه وجود دارد و به طور معمول وقتی کسی دزدی می کند قبحی دارد، اما در فضای مجازی ممکن است تشویق شود.

وی با اشاره به درآمد اپراتورها از فروش دیتا به مردم عنوان کرد: ممکن است سالانه به اپراتوری که بیشتر بفروشد جایزه بدهند و اپراتور به عنوان دیتای سال انتخاب شود، اما بررسی نمی کنند چه کسانی و چگونه از این دیتا استفاده کردند و این حجم از اینترنت چگونه مصرف می‌شود و افراد بعد از فراغت از این کار چطور از این فضا استفاده می کنند.

مؤمن نسب با اشاره به آمار فزاینده استفاده از پیام رسان‌های خارجی افزود: معمولا کسانی که این آمار را از پیام رسان‌های خارجی به دست می آورند، در خصوص پیام رسان‌های داخلی با این دقت آمار ارائه نمی کنند و همین موجب تقویت پیام رسان‌های خارجی می شود.

وی در خصوص ظرفیت خوب پیام رسان های داخلی افزود: بر اساس اعلام رسمی روبیکا بیش از 35 میلیون عضو و گپ نیز حدود 5 میلیون و 800 هزار کاربر دارد. تقریبا تمام نرم افزارهای داخلی حدود 1 به 10 یا 1 به 6 کاربر دارند.

وی با بیان اینکه تنها نباید روی پیام رسان سروش و سرنوشت آن تکیه کرد، خاطرنشان کرد: پیام رسان ایتا هم کاربران بسیاری دارد و پخش زنده گپ نیز استثنایی است.

این کارشناس فضای مجازی در پاسخ به علت جهانی نشدن این پیام رسان های داخلی توضیح داد: آنها نخواستند جهانی شود و به این پیام رسان ها پهنای باند داخلی می دهند، اما برخی از پیامک‌های آن ها به خارج از کشور نمی رود و این یعنی؛ بعضی از دست های پشت پرده نمی خواهند این نرم افزارهای پیام رسان داخلی، بین المللی شوند، اما نرم افزار گپ با آفریقا قرارداد بسته و در حال بسط و گسترش است.

وی با تأیید اینکه بازار آفریقا طی سال های اخیر برای سرمایه گذاری ایرانیان جذاب بوده است، بیان کرد: متأسفانه رسانه‌های داخلی ذره بین روی پیام رسان‌ها یا نرم افزارهای خارجی انداختند تا ببینند که چه زمان به روز می شود و حتی در رسانه های وطنی هم تبلیغاتی در این خصوص صورت می گیرد.

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه با مدیران پیام رسان های داخلی ارتباط داشته و متأسفانه بر اساس صحبت های مطرح شده، سویه خبرها بیشتر به سمت پیام رسان های خارجی است، با ذکر ضرب المثلی در این خصوص افزود: همیشه مرغ همسایه برای ما غاز است.

وی افزود: اینستاگرام بازار مکاره عجیبی دارد و هیچکس به آن توجه نمی کند و هیچ آدم عاقلی نمی تواند وارد اینستاگرام شود و فساد موجود در آن را تأیید نکند.

مؤمن نسب ادامه داد: اگر کسی از پخش زنده نرم افزارهای داخلی استفاده کند، دستگاه های مختلفی برای دریافت مجوز وارد میدان می شوند و از آن شکایت می کنند و همین الان وزارت ارتباطات خواستار این است که مجوز VOD را از آنجا دریافت کنیم و قوه قضاییه نیز در این رابطه بخشنامه صادر می کند.

این کارشناس فضای مجازی یادآوری کرد: خیلی از کلاهبرداری های مالی در زمینه غیر اخلاقی یا ناشناس بودن افراد در شبکه های خارجی منجر به این اتفاق شده است. به عنوان مثال، اگر کلاهبردار وارد نرم افزارهای داخلی برای کلاهبرداری شد، پلیس باید اعلام جرم کند و پس از آن مقام قضایی یعنی بازپرس حکم صادر کند تا فرد تحت تعقیب قرار گیرد، اما آن‌ها پناهگاه بزرگی مانند تلگرام و اینستاگرام دارند که بعد از انجام جرایم، اکانت خود را پاک می کنند و هیچ ردی برای پیگیری باقی نمی‌گذارند.

وی با اشاره به شرایط قانونی افزود: قانون اشاره می‌کند که باید سرور داخل کشور باشد و این در تمام دنیا متداول است و از نظر فنی هم برای بالا بردن کیفیت، سرور را داخل کشور راه می اندازند، اما متأسفانه در کشورمان زیرساخت ها برای چنین افرادی فراهم شده است تا بتوانند سرعت کافی داشته باشند و هم مسئولیتی متوجه سودجویان نباشد.

مؤمن نسب در خصوص وضعیت سواد رسانه ای نهادی مانند آموزش و پرورش برای پیشگیری از جرایم اینترنتی و رایانه ای گفت: آموزش و پرورش کتاب تفکر رسانه ای را برای دانش آموزان تعیین کرده و متأسفانه تنها واحد درسی است که معلم ندارد. بعضی از این نرم افزارها شرکت های غیرقانونی هستند و مجوز نگرفتند و مالیات و عوارض نمی دهند و باید محاکمه شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی