گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو كمیسیون خدمات شهری شورای شهر تهران: پول قابل توجه در زباله خشک سودجویان را به طمع می‌اندازد

زهرا صدراعظم نوری درباره مافیای زباله گفت: پول قابل توجهی در زباله خشک وجود دارد و بسیاری از این شرایط برای بهره‌برداری بیشتر از زباله‌ها سوءاستفاده می‌کنند.

1399/02/30
|
13:45

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی در تماس تلفنی با زهرا صدراعظم نوری (عضو کمیسیون خدمات شهری شورای شهر تهران) درباره «مافیای زباله و خواب شهرداری» از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

زهرا صدراعظم نوری درباره محدودیت‌های زباله‌گردی در شرایط بیماری کرونا گفت: پسماند موضوعی پیچیده است چون تولیدکننده پسماند تمام مردم شهر هستند و امکان ندارد که بهبود روند آن با دستورالعمل اتفاق بیفتد، بلکه فرهنگسازی مهمترین موضوع است و در سایه این فرهنگسازی، بازدارندگی ایجاد می‌شود.

صدراعظم نوری ادامه داد: در بحث زباله یک سر ماجرا مربوط به تولیدکننده زباله، یک سر مربوط به بهره‌برداران از این پسماند و طرف دیگر پیمانکارانی هستند که در این فرآیند قرار می‌گیرند و آن را دنبال می‌کنند. در سطح تهران تقریباً شهروندان تولیدکننده زباله، آن را بدون تفکیک دور می‌ریزند.

وی در پاسخ به اینکه چرا مصوبه‌ موجود درباره زباله اجرا نشده، عنوان کرد: ستاد ملی کرونا مصوب کرد زباله‌های خشک و تر جدا نشوند و به صورت مخلوط جمع آوری شوند، تا مانع زباله‌گردی و زباله‌ربایی شود. همین موضوع را بخشنامه و به تمام پیمانکاران اعلام کردند که پس از این زباله‌ها به صورت تفکیکی دریافت نشود و پولی که بابت زباله خشک پرداخت می‌شد را پرداخت نکنند.

عضو کمیسیون خدمات شهری شورای شهر تهران افزود: تعدادی کودکان کار هستند که در اختیار شهرداری نیستند و در سطح شهر پراکنده‌اند و وارد سطل‌ها و مخازن زباله می‌شوند و این مربوط به شهرداری تهران نمی‌شود.

صدراعظم نوری درباره زباله‌ربایی و زباله‌دزدی توضیح داد: از مقطعی که زباله در سطح شهر تهران به این نحو قرار گرفت، فضایی برای افرادی فراهم کرد که دست خود را داخل مخزن کنند و هرچه می‌خواهند، بردارند.

وی با بیان اینکه ما هیچ کدام از کارهای زباله‌گردی یا کودکان کار را تأیید نمی‌کنیم، افزود: با هر موردی مواجه شویم، برخورد و پیگیری می‌کنیم تا پیمانکاران از کودکان کار و اتباع خارجی استفاده نکنند و در مواردی هم پیمانکاران خلع ید شدند، اما مطلق نیست.

عضو کمیسیون خدمات شهری شورای شهر تهران ادامه داد: این کودکان کار در سطح شهر خارج از سازمان شهرداری هستند، چون پول قابل توجهی در زباله خشک وجود دارد و بسیاری از این شرایط برای بهره‌برداری بیشتر از زباله‌ها سوءاستفاده می‌کنند. ما با کودکانی که تکدی‌گری و زباله‌گردی می‌کنند، مخالفیم و برخورد کردیم و به طور مرتب به شهرداری گفتیم که پیمانکاران حق ندارند از کودکان کار استفاده کنند.

صدراعظم نوری درباره مصوبه شوراها درباره زباله‌گردی تشریح کرد: هر شورایی اعم از اصلاح طلب و اصولگرا اگر مصوبه‌ای داشته باشد، باید اجرا شود و هیچکس مگر شورا نمی‌تواند آن را نقض کند. مصوبه‌ شورای چهارم در بحث ممنوعیت کودکان کار برای زباله، مورد تأیید شورای چهارم است و به آن توجه می‌شود، اما باید به ریشه‌ها توجه کرد که بسیاری از کودکان کار مربوط به پیمانکاران شهرداری نیستند.

وی افزود: وقتی شرایط اقتصادی خوب نیست، طبقه کم برخوردار از هرراهی تلاش می‌کند معیشت خود را بگذراند که یکی از راه‌ها زباله‌گردی است. ما در طرح جامعه مدیریت پسماند تلاش می‌کنیم مخازن را از سطح شهر تهران جمع کنیم که موضوعی برای زباله‌گردی یا اجیرکردن کودکان وجود نداشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی