گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو شورای فرهنگی معاونت اجتماعی ناجا تهران بزرگ: شیوه ارتکاب جرم زنانه یا مردانه بودن جرم را مشخص می‌کند

جعفر بای درباره جنسیت‌پذیر بودن یا نبودن جرم گفت: ماهیت، جرم جنسیت پذیر نیست بلکه شیوه ارتکاب جرم جنسیت و شیوه اجرا را مشخص می‌کند.

1399/03/03
|
11:00

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «زنانه شدن جرایم از اعتیاد تا کلاهبرداری» با حضور جعفر بای (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد، پژوهشگر آسیب شناس اجتماعی، روزنامه نگار و عضو شورای فرهنگی معاونت اجتماعی ناجا تهران بزرگ) و رضا جعفری (کارشناس آسیب‌های اجتماعی و جامعه شناس) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدای برنامه، بای درباره جنسیت‌پذیر بودن یا نبودن جرم گفت: با توجه به اینکه ماهیت جرم جنسیت پذیر نیست؛ یعنی این گونه نیست که جرم به زنانه و مردانه طبقه‌بندی شود بلکه شیوه ارتکاب جرم جنسیت و شیوه اجرا را مشخص می‌کند. به عنوان مثال، انجام کارهای سخت و دشوار مستلزم اجرای مردانه است، اما کارهایی که پنهانی و مستلزم پوشش است را زنان بهتر انجام می‌دهند.

بای خطاب به نمایندگان مجلس عنوان کرد: انتظار حداقلی این بود که وضعیت قانونی معاونت پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضاییه، که هنوز ماهیت قانونی خود را به دست نیاورده است. انتظار می‌رفت که این مسأله قانونمند شود و همیشه برای مبارزه نیازمند یک ساختار و نهاد هستیم. ما معاونتی تحت این عنوان داریم، اما سازوکار قانونی آن تشکیل نشده است.

ما قبلاً بخشی از زندان را به نام زنان داشتیم و حجم و تعداد زندانیان آن‌قدر افزایش یافت که امروز زندانی مستقل برای آن‌ها اختصاص یافته است.

تغییرات اجتماعی و فرایند جامعه‌پذیری به سمت و سویی رفته که ماهیت اشتغال زنان در بیرون از منزل و قدرت تحرک مکانی خانم‌ها بستر جرم را برای این جنسیت مهیا کرده و تعارض نقش ایجاد می‌کند. ما می‌خواستیم زن مادر نمونه باشد، اما امروز دنبال کارمند یا مدیر نمونه شدن است. ما تفاوت این دو جنسیت را عین برابری حقوقشان باید به رسمیت بشناسیم.

در ادامه برنامه جعفری نیز در رابطه با اینکه در یک دهه گذشته چند درصد تعداد مجرمان زن ما افزایش یافته، گفت: بر اساس پیمایش‌های بین‌المللی فرصت‌های ارتکاب جرم اهمیت دارد و نباید خود را درگیر نگاه جنسیتی کنیم، اما به ازای هر زن مجرم 15 مرد مجرم داریم.

جعفری افزود: ارتکاب جرم زنان بیشتر به صورت سبک، دزدی‌های کوچک یا جرایم اخلاقی است، اما وضعیت جامعه‌پذیری نقش‌های جنسیتی ما در معرض تغییر است و این نه تنها در مورد ایران بلکه در تمام بخش‌های دنیا صدق می‌کند.

این کارشناس آسیب‌های اجتماعی یادآوری کرد: خلاف آنچه گفته می‌شد زنان نیروهای‌ مطیع و آرام و با اعتماد به نفس کمتر هستند، امروز این مرزها به هم نزدیک شده است و این روابط چندان قابل دفاع نیست و خیلی بیشتر می‌توانیم روی آن صحبت کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی