گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

زهرا نژاد بهرام: 5 هزار ملک درخواست شناسنامه فنی ساختمان داشتند

رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر تهران درباره شناسنامه فنی و ملکی ساختمان گفت: حدود 5 هزار ملک درخواست شناسنامه فنی داشتند که از این میان کار حدود 2 هزار و 600 ملک انجام شده و در درست صدور است.

1399/03/11
|
11:01

برنامه «گفت‌وگوی اجتماعی» با موضوع «از وعده شناسنامه ساختمان تا جولان بساز بندازها» در تماس تلفنی با زهرا نژاد بهرام (رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدای این برنامه، نژاد بهرام درباره شناسنامه فنی و ملکی گفت: پیش از هرچیز باید بررسی کنیم اهمیت تعیین شناسنامه فنی و ملکی در کجاست و اگر اهمیت آن مشخص شود، شاید کمتر با چالش‌های اجرا نشدن آن رو‌به‌رو شویم. چیزی که مشخص می‌کند ساختمان ایمنی و امنیت لازم و قابلیت سکونت اداری، تجاری و اسکان برای انسان دارد، همین شناسنامه است که هم در خصوص کیفیت مصالح به شما اطمینان خاطر می‌دهد و هم از نظر سازه ملکی.

رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر افزود: ساختمان‌هایی که جزو سازه‌های امن باشند، اطمینان بیشتری برای خرید آنها وجود دارد. قانون در تهیه این اسناد هم سازمان نظام مهندسی و هم بقیه بخش‌ها را مکلف کرده است و این مؤلفه‌ها ارزش ملک را بالا می‌برد. ساختمان‌های تهران نیازمند چنین شناسنامه‌ای برای شناسایی ساختمان‌های امن در برابر زلزله 5 ریشتری هستند.

وی با بیان اینکه کسی که جرأت کند و چنین چیزی را قبول کند؛ یعنی مسئولیت انجام چنین کاری را می‌پذیرد، عنوان کرد: در حال حاضر سازمان نظام مهدسی برای املاک بیش از 2 هزار متر این کار را انجام می‌دهد و بیش از هزار شناسنامه فنی هم تهیه کرده و حدود 5 هزار ملک درخواست شناسنامه فنی داشتند که از این میان کار حدود 2 هزار و 600 ملک انجام شده و در درست صدور است. شناسنامه‌های فنی باید سه بخش سازمان نظام مهندسی، شهرداری و سازمان ثبت اسناد متصل باشد.

نژاد بهرام درباره اینکه تا چه حد هزینه‌ها برای افزایش کیفیت ساختمان و دریافت شناسنامه فنی ملک بالا می‌رود، گفت: الان سازمان نظام مهندسی دو مشکل اساسی دارد یکی تهیه چنین دفترچه‌هایی است که به هزینه ساخت وارد می‌شود و دوم اینکه این دفترچه‌ها را باید مجری ذی صلاح تهیه کند و مجری ذی صلاح هم؛ یعنی اجراکننده و کسی که گواهی‌نامه اجرای کار دارد.

رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر با اشاره به موانع بر سر اجرایی شدن طرح‌ها توضیح داد: سازمان نظام مهندسی در چند دوره با شهرداری تهران وارد حوزه اجرایی شد و هرکدام بیشتر از یک یا دوسال طول نکشید، چون هر دفعه خواست کاری انجام دهد دیوان عدالت اداری مانع اجرا شد و از طرفی هم شهرداری تابع دستورهای قضایی است.

وی درباره اینکه چند درصد ساختمان‌های تهاران مقابل زلزله مقاوم‌اند عنوان کرد: بر اساس مقررات ملی ساختمان تمام ساختمان‌ها باید مقابل زلزله مقاوم باشند، چون همه مهندس ناظر دارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی