گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

حسین مقتدایی: شهرداری بدون شناسنامه فنی ملکی هم پایان کار می‌دهد

معاون مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: به رغم الزام وجود گواهینامه فنی برای صدور پروانه، شهرداری بدون شناسنامه فنی ملکی هم گواهی پایان کار را صادر می‌کند.

1399/03/11
|
12:30

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «از وعده شناسنامه ساختمان تا جولان بساز بندازها» در تماس تلفنی با حسین مقتدایی (معاون مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدای برنامه، مقتدایی درباره شناسنامه فنی ساختمان گفت: وزارت راه و شهرسازی در راستای اجرای قوانین قوه مقننه پیش می‌رود و یکی از موارد مهم اجرایی مربوط به مجریان ذی صلاح ساختمانی است و هیچ وقت رأی دیوان عدالت اداری بر اساس حذف مجری نیست و اگر مجری انجام ندهد این سوال مطرح می‌شود که چه کسانی باید به مردم خدمات اجرایی ارائه دهند؟

وی ادامه داد: تنها اشخاصی که قابلیت اجرا کردن دارند، مهندسان دارای صلاحیت اجرا هستند و هیچ وقت دیوان عدالت اداری این مجریان ذی صلاح را حذف نمی‌کند بلکه رأی دیوان این بود که پروژه‌های ساختمانی باید به صورت مرحله‌ای مثلاً فونداسیون به افراد مختلف واگذار شود.

معاون مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به قانون نظام مهندسی عنوان کرد: در آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به ویژه ماده 19 تا 31 موضوع مجریان و شناسنامه فنی ساختمان توضیح داده شد و همان‌طور که در مصوبه هیأت وزیران آمده، شناسنامه فنی و ملکی ساختمان به‌عنوان یک سند ساختمانی پذیرفته شده که حاوی اطلاعات ساختمان است.

وی افزود: قطعاً با عنایت به اینکه مجریان موظف‌اند این شناسنامه فنی در قالب دفترچه فنی و ملکی را با توجه به مراحل پروژه ساختمانی تکمیل کنند و به تأیید ناظر می‌رسانند، قانون‌گذار گواهی پایان کار را ملزم به شناسنامه فنی کار می‌داند که متأسفانه توسط مرجع صدور پروانه ساختمان رعایت نمی‌شود.

مقتدایی ادامه داد: ما در سال 98 جلساتی در شورای اسلامی شهر تهران داشتیم تا پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای برای الزام شناسنامه فنی و ملکی برای همه ساختمان‌ها نوشته‌ شود.

وی با طرح این پرسش که چرا مرجع صدور پروانه ساختمان بدون شناسنامه فنی گواهی پایان کار صادر می‌کند، بیان کرد: به رغم اینکه وزارت راه و شهرسازی قطعاً گواهینامه فنی را جزو الزامات صدور پروانه دانسته چرا شهرداری بدون شناسنامه فنی ملکی هم گواهی کار را صادر می‌کند.

مقتدایی یادآوری کرد: به رغم رشد 300 درصدی قیمت مسکن، شناسنامه فنی و ملکی ساختمان که هزینه آن در نظر گرفته شده، معادل 5 در هزار هزینه ساخت و ساز است و شاید برای گروه ساختمانی الف و ب هزینه زیادی نشود.

معاون مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به قانون نظام مهندسی مصوب سال 74 گفت: طبق این آیین‌نامه و اصلاحات بعدی که در سال 94 قانون‌گذار در ماده 4 پروانه اشتغال را برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می‌کند، بخشنامه صادره از وزارت شهرسازی صرفاً نمی‌توانند بر اساس اشخاص حقیقی باشد.

وی افزود: ما برای اشخاص حقیقی چه باید انجام دهیم و در این صورت مراجع نظارتی و دیوان عدالت اداری می‌گویند شما از قوانین و مقررات جاری عدول کردید و نمونه آن رأی دیوان عدالت اداری است که به ماده 12 آیین‌نامه اجرایی استناد کرده و گروه‌های ساختمانی را از 600 تا 5 هزار متر مربع تعریف کرده و گفته اشخاص حقیقی هم می‌توانند وارد شوند، چون دوره آموزشی را گذراندند و ما مشکلی با این موضوع نداریم.

مقتدایی خاطرنشان کرد: بحث ما بر سر صدور شناسنامه ملکی ساختمان برای تمام ساختمان‌هاست که با یک زلزله 5 ریشتری اتوبان‌ها پرترافیک نشود و مردم شب را در خیابان سپری نکنند. به‌هرحال شناسنامه فنی و ملکی ساختمان می‌تواند یک برند برای مجری ساختمان باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی