گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

كارشناس فضای مجازی: شهروندان در صورت شنود اطلاعات پیام‌رسان‌ها شکایت کنند

مؤمن نسب درباره شنود پیام‌رسان‌ها گفت: اگر از شما شنودی کردند یا پیام‌رسان‌ها اطلاعات شما را به کسی دادند، می‌توانید به‌عنوان شهروند به دادگاه برای شکایت بروید.

1399/03/24
|
08:30

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع « تیک سوم، شبکه ملی اطلاعات» در تماس تلفنی با روح‌الله مؤمن نسب، کارشناس فضای مجازی از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

مؤمن نسب درباره تبلیغ پیام‌رسان بیسفون که روی آن قید شده بود، نگران تیک سوم نباش، گفت: بیسفون الآن کار می‌کند، اما چندان فعال نیست و این نشان می‌دهد مردم نسبت به تبلیغات پوپولیستی نظر مثبتی ندارند.

وی درباره مواد قانونی بیان شده در برنامه توضیح داد: اگر از شما شنودی کردند یا پیام‌رسان‌ها اطلاعات شما را به کسی دادند، هرکسی که بود، می‌توانید به‌عنوان شهروند به دادگاه برای شکایت بروید.

مؤمن نسب ادامه داد: اگر تیک سوم معروف شده در جغرافیای جمهوری اسلامی و در یکی از شرکت‌های ایرانی این اتفاق بیفتد، قانون این اجازه را به مردم می‌دهد که بتوانند از حقوقشان دفاع کنند. کسانی که برای جذب فالوور مطلبی می‌نویسند و معلوم نیست چه کسی و از کجا هستند، چندان توجه نکنید و فکر کنم با افشای اطلاعات تلگرام زیراطلاعات کسانی که در تلگرام بودند، 10 میلیون تیک خورد و شما نگران تیک سوم به بعد در پیام‌رسان‌های خارجی باشید.

این کارشناس فضای مجازی درباره اخباری از فروش اطلاعات کاربران تلگرام بیان کرد: خبر بعضی چیزها خیلی بزرگتر از خودش است و اولین بار BBC روی این خبر مانور داد و پس از آن متوجه شدیم پشت این موضوع آن است که اگر نرم‌افزار داخلی کم‌رونق شود، جاسوسی بعضی بخش‌ها کمتر می‌شود و به نفعشان نیست.

مؤمن نسب یادآوری کرد: هیچ گوشی نیست که حداقل یک نرم‌افزار ایرانی روی آن نصب نباشد و خیلی‌ها فکر می‌کنند این گوشی‌های لمسی آمده تا بتوانیم چیزهایی را پنهان کنیم، اما اساساً این گوشی‌ها آمده تا نتوانیم چیزی را پنهان کنیم و قطعاً قابل شنود است، اما تابع قانون و حریم شخصی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی