گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس كمیته مطالعات جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی: نرخ رشد جمعیت بین سال‌های 1410 تا 1415 صفر می‌شود

محمودی درباره رشد جمعیت گفت: پیش‌بینی ما این است که بین 1410 تا 1415 نرخ رشد جمعیت ما به صفر می‌رسد.

1399/03/26
|
13:00

برنامه گفت‌وگوی‌ اجتماعی با موضوع «سیاست فرزند نیاوری» با حضور محمدجواد محمودی (رئیس کمیته مطالعات جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی) و میثم اسماعیلی (خبرنگار اجتماعی روزنامه جام جم) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدای برنامه، محمدجواد محمودی درباره کاهش نرخ افزایش جمعیت گفت: در سال 99 حدود 85 میلیون جمعیت داشتیم که قدر مطلق جمعیت برای هیچ کشوری مهم نیست، بلکه ساختار جمعیت و رشد متوازن آن اهمیت دارد.

محمودی افزود: در سالهای اول انقلاب از سنین صفر تا 14 سال 40 درصد جمعیت و 4 درصد از سالمندان تشکیل می‌شد و بار تکفل و نرخ باروری حدود شش و نیم فرزند افزایش یافته بود. علاوه براین، نرخ رشد جمعیت به سه و دو درصد رسیده بود و در آن زمان دیدیم که نرخ رشد جمعیت بیش از حد مجاز است و تصمیم گرفتیم نرخ رشد جمعیت را کم کنیم که رشدی متوازن داشته باشیم.

رئیس کمیته مطالعات جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: طبق برنامه اول توسعه تصویب شد نرخ باروری را با توجه به فرآیندهایی که طی خواهیم کرد در سال 1390 به چهار فرزند کاهش پیدا می‌کند. در سال 1372 قانون تنظیم خانواده را تصویب کردیم.

وی با بیان اینکه هدف ما این بود که در سال 90 به باروری چهار برسیم، عنوان کرد: در سال 71 به این هدف رسیدیم و در سال 79 نرخ باروری ما 1/2 شد؛ یعنی یک پدر و مادر دو فرزند به دنیا بیاورند که جانشین خودشان شود و اگر نرخ باروری به نرخ جایگزینی برسد، حتماً در آینده بعد از دو نسل نرخ رشد جمعیت صفر می‌شود.

محمودی درباره اتفاقی که برای جمعیت ایران افتاده توضیح داد: درسال 98 نرخ باروری ما 7/1 شده است؛ بنابراین اگر نرخ باروری ما زیر حد جایگزین ادامه یابد، پیش‌بینی ما این است که بین 1410 تا 1415 نرخ رشد جمعیت ما به صفر می‌رسد.

رئیس کمیته مطالعات جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره پیش‌بینی سازمان‌های بین‌المللی از نرخ جمعیت عنوان کرد: در 1430 یا 2050 جمعیت ما طبق سناریوی متوسطی به 93 میلیون نفر می‌رسد و بعد از آن چون نرخ رشد جمعیت منفی می‌شود، قدر مطلق ما هم کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه صحبت از جمعیت به معنی صحبت از آینده است، افزود: وقتی می‌گوییم تا سال 1430 به تدریج نرخ سالمندی ما افزایش می‌یابد به این معنی است که حدود 10 درصد جمعیت ما سنی بیش از 60 سال دارند که در سال 1430 حدود 33 درصد می‌شود.

محمودی درباره علت انتخاب 60 سالگی به عنوان سن سالمندی بیان کرد: دلیل انتخاب 60 سالگی این است که سازمان‌های بین‌المللی 60 سالگی را به‌عنوان سن سالخوردگی در نظر می‌گیرند.

در ادامه میثم اسماعیلی (خبرنگار اجتماعی روزنامه جام‌جم) عنوان کرد: گاهی سوالات به قدری بدیهی‌اند که پاسخی برای آنها وجود ندارد و برای مخاطبان این سؤال پیش می‌آید که اگر تمام دغدغه‌های منتقدان درباره کاهش جمعیت درست باشد، چه اتفاقی می‌افتد اگر جمعیت ایران به 45 میلیون برسد چه تهدیدی برای ماست؟

محمودی در پاسخ با اشاره به صحبت قبلیش که ساختار جمعیت برای ما اهمیت دارد، گفت: در سال 1480 و 2100 که پیش‌بینی کردند جمعیت ایران بر اساس سناریوی متوسط سال 2017 هفتاد میلیون نفر می‌شود و مهم آن است که 40 درصد آن سالخورده هستند و نیروی کار و جمعیت فعال کم می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی