گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس مجتمع قضایی شهید مدنی: میزان مهریه تناسبی با قدرت تسلیم اموال زوج ندارد

حجت الاسلام وحدانی نیا درباره مهریه گفت: میزان مهریه‌ای که جوانان می‌نویسند با توانایی و قدرت بر تسلیم تناسبی ندارد.

1399/03/27
|
13:30

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «بالا رفتن قیمت سکه و افزایش زندانیان مهریه» با حضور حجت الاسلام محمدامین وحدانی نیا(رئیس مجتمع قضایی شهید مدنی) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

حجت الاسلام محمدامین وحدانی نیا درباره قانون مهریه گفت: قانون مهریه تفاوتی نکرده و فقط بخش‌نامه‌های جدیدی آمده و به دلیل قیمت سکه و طلا در حال حاضر توصیه شده که قضات میزان محکومیت زوج را تعدیل کنند و اگر هردوماه یک سکه بوده، تبدیل به هر پنج ماه شود.

وی افزود: انشاءالله زوج (شوهر) هم به عنوان یک مرد خوب به این تعهد خودش عمل می‌کند و براساس توانایی که دادگاه تشخیص می‌دهد به آن عمل کند.

وحدانی نیا درباره اینکه درآمد میانگین کسانی که اعصار می‌گذارند، چقدر است، عنوان کرد: آنچه در دادگاه‌ها اعلام می‌کنند میانگین بین یک و نیم تا دو میلیون تومان است و بیشتر حقوق قانون کار را اعلام می‌کنند. متأسفانه میزان مهریه‌ای که جوانان می‌نویسند با توانایی و قدرت بر تسلیم تناسبی ندارد و در حال حاضر بسیاری مشکل اشتغال، کار و درآمد دارند.

رئیس مجتمع قضایی شهید مدنی درباره اینکه قضات افراد را چندماه یکبار مکلف می‌کنند، توضیح داد: در گذشته هر سه ماه یک سکه را خیلی از قضات تعیین می‌کردند، اما حالا هر پنج ماه یک سکه براساس نرخ تورم تعیین می‌شود.

وی درباره پدری که با فوت پسرش، مکلف به پرداخت مهریه به همسر پسرش شد، تشریح کرد: این در صورتی اتفاق می افتد که زوج مالی داشته یا دیه‌ای از حادثه‌ای به او رسیده باشد.

وحدانی نیا درباره مشکلات اقتصادی و تورم و افزایش قیمت سکه گفت: تمام این صحبت‌ها معلولی است و باید به این برگردیم که دیدگاه خود را نسبت به ازدواج متفاوت کنیم، چون ازدواج معامله نیست. مهریه به معنای صداق نشانه صداقت مرد است و متأسفانه با صداقت مهریه تعیین نمی‌شود.

وی با اشاره به پرونده‌ای که در آن پنج هزار سکه تعیین شده بود، بیان کرد: از زن علت این میزان مهریه را پرسیدم و به خانم گفتم چرا پنج هزار سکه نوشتی و گفت اتفاقا شوهرم یک موتور داشت و پنج سکه هم نمی‌توانست بدهد و به او گفتم بیشتر از پنج سکه نمی‌توانی پرداخت کنی، شوهرم گفت به افتخار تو می‌نویسم پنج هزار سکه. من به عنوان قاضی این پنج هزار سکه را باطل کردم.

رئیس مجتمع قضایی شهید مدنی افزود: حقوق برای خود خط قرمزی دارد و باید جلوی میزان تعیین مهریه بالا را در قانون بگیریم. اگر قرار است زن سکه را دریافت کند باید با تعامل یا سازشی باشد و البته گاهی مردان هم زیر تعهد مالی می‌زنند؛ یعنی آقا یک نفقه ساده به خانم و همین چندماه یک سکه هم نمی‌دهد.

وحدانی نیا یادآوری کرد: زندگی بازی دوسر برد یا دوسر باخت است؛ یعنی اگر قرار است ببرند، می‌برند و اگر ببازند هر دو می‌بازند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی