گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك كارشناس خانواده: زوجین در موقعیت قدرت به‌هم آسیب می‌زنند

علی‌محمدی درباره مشکل زوجین در طلاق گفت: مشکل خانواده‌های امروزی این است که می‌خواهند در موقعیت قدرت به یکدیگر آسیب بزنند.

1399/03/27
|
13:56

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «بالا رفتن قیمت سکه و افزایش زندانیان مهریه» با حضور زهرا علی‌محمدی (کارشناس خانواده) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

زهرا علی‌محمدی درباره اینکه چه اتفاقی برای مرد و زنی که قصد جدایی دارند، می‌افتد، گفت: خانواده و جامعه ایرانی به دلیل بحران‌های اقتصادی که تمام جامعه را فراگرفته، دچار آسیب‌های اجتماعی فراوانی شدند و ریشه این آسیب‌های اجتماعی به طرحواره‌هایی بستگی دارد که افراد در کودکی با آن مواجه بودند.

علی محمدی با اشاره به مسائل و مشکلات اقتصادی افزود: وقتی مسائل و مشکلات اجتماعی با اقتصادی ترکیب شوند، تبدیل به آسیب‌های اجتماعی و خشم می‌شود؛ خشمی که هیچ بخششی در آن وجود ندارد.

این کارشناس خانواده با اشاره به موضوع مهریه و استطاعت مالی توضیح داد: کسی که با درآمد یک میلیون و پانصد مجبور به پرداخت مهریه می‌شود؛ یعنی نمی‌تواند بخورد و درآمدی ندارد؛ به همین دلیل این مشکل در شخص خشم ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به مشکل خانواده‌های امروزی گفت: مشکل خانواده‌های امروزی این است که می‌خواهند در موقعیت قدرت به یکدیگر آسیب بزنند، یعنی خانم مهریه زیاد دارد و قدرتمند است و از همان برای آسیب زدن استفاده می‌کند. قدرت آقا این است که اگر مهریه‌ات را نبخشی، نمی‌توانی بچه‌ات را ببینی و این در خانواده یک مسأله دوسویه و دوطرفه است؛ یعنی نوعی واقع بینی انسانی برای بخشش می‌خواهد.

علی محمدی افزود: عشق حرف اول را در کل دنیا می‌زند و تنها درباره زن و شوهر نیست و اگر تو این را درک کنی که جوهر وجودت عشق است، هم تو و هم آقا با مسائل کنار می‌آیی و می‌بخشی.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی