گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

كارشناس حقوق قضایی: پرداخت مهریه با توجه به تورم 8 ماه یکبار شده است

آرش دولتشاهی درباره بخشنامه جدید طلاق گفت: الزامی شدن مشاوره‌های قبل از طلاق توافقی است و دوم ارجاع کلیه پرونده‌ها به ارجاع اداره اجرای سازمان ثبت موجب خلوتی دادگاه خانواده شد.

1399/03/27
|
16:00

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «بالا رفتن قیمت سکه و افزایش زندانیان مهریه»آرش دولتشاهی(وکیل دادگستری و کارشناس حقوقی قضایی) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

آرش دولتشاهی درباره موضوع مهریه و زندان بیان کرد: به طور میانگین جمعیت زندان‌های ما در 10 سال اخیر 200 هزار نفر بود، البته با تدابیر رؤسای قوه قضاییه و عفو رهبری به مناسبت چهلمین سال انقلاب 25 درصد این جمعیت کم شد و از طرف دیگر زندانیان مهریه ما از 2 تا 5 هزار نفر بوده که الان 3 هزار نفر شدند.

دولشاهی ادامه داد: فکر می‌کنم مشکلات موجود در قوه قضاییه فراتر و عمیق‌تر از موضوع زندانیان مهریه است که به آن پرداخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ما دو مقرره جدید درباره مهریه داریم؛ عنوان کرد: اولین مقرره صادر شده، بخشنامه ثابت ریاست قوه قضاییه بود که البته اگر این را توصیه بدانیم، شاید قانونی تلقی شود که به نظر لحن آن امری و خلاف مقررات مصوب مجلس، اما کمکی به زندانیان مهریه بود.

این کارشناس قضایی در خصوص چگونگی خلاف بودن مقررات مصوب مجلس تشریح کرد: حسب قانون آیین دادرسی مدنی، هرگونه درخواستی که به محکمه تقدیم می‌شود، مستلزم رسیدگی، دعوت طرفین، تبادل لوایح، استماع دفاعیات طرفین و صدور رأی و اعتراض است.

وی افزود: در بخشنامه‌ای که ریاست سابق قوه قضاییه صادر کرد به دلیل افزایش شدید قیمت سکه و جلوگیری از افزایش زندانیان مهریه این بخش را حذف کردند و به تشخیص قاضی شعبه صرف درخواست زوج یا محکوم قاضی می‌تواند اقساط را تغییر دهد؛ یعنی قبلاً هرچهارماه یک سکه 3 میلیونی بود و بعد تبدیل به 8 ماه و بدون کلاسه جدید و تشریفات شد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: الآن یکسال است که پرونده جدید مهریه در دادگاه خانواده نداریم و دو کاری که آقای رئیسی انجام دادند، الزامی شدن مشاوره‌های قبل از طلاق توافقی است و دوم ارجاع کلیه پرونده‌ها به ارجاع اداره اجرای سازمان ثبت موجب خلوتی دادگاه خانواده شد.

دولتشاهی درباره پول دادن و خریدن شرکت در جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی گفت: متأسفانه جو نامناسبی بعضی جریان‌های رسانه‌ای نسبت به وکلا دارند. چنین امکانی وجود ندارد و اگر شخصی هر مبلغی را از کسی بگیرد و این ادعا را داشته باشد، شدنی نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی