گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

برنامه‌ریزی میان مدت برای تولید مسکن متوقف شد

ایرج رهبر با اشاره به قیمت مسکن و مالیات بر خانه‌های خالی گفت: برنامه‌ریزی برای تولید مسکن متوقف شد و بعد از پنج سال شاهد قیمت‌های نجومی و غیرقابل کنترل هستیم.

1399/03/28
|
10:00

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع«اجاره بهاء منازل و مالیات منازل خالی» در تماس تلفنی با ایرج رهبر(نائب رئیس انبوه سازان استان تهران)روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

پدر ابتدا، ایرج رهبر با اشاره به قیمت مسکن و مالیات بر خانه‌های خالی گفت: اصل مطلب به سیاست‌گذاری‌های متغیر ما در دولت‌های مختلف بر‌می‌گردد و ما نیازمند یک میلیون واحد مسکونی در طرح جامع هستیم. این مسائل به برنامه‌ریزی دولت بازمی‌گردد که باید سیاست‌های ثابت برنامه‌ریزی‌شده را در پیش بگیرد.

نائب رئیس انبوه سازان استان تهران افزود: مطلع هستید که طرح مسکن مهر برای دو میلیون و 400 هزار واحد در زمان دولت نهم و دهم شروع و برنامه‌ریزی شد که در دولت یازدهم و دوازدهم به شدت با انتقاد رو‌به‌رو و متوقف شد. برنامه مسکن میان مدت است و اگر در این پنج سال برنامه‌ریزی وجود داشت، باید نتیجه آن را حالا می‌دیدیم.

وی ادامه داد: به عبارتی، برنامه‌ریزی برای تولید مسکن متوقف شد و بعد از پنج سال شاهد قیمت‌های نجومی و غیرقابل کنترل هستیم.

نائب رئیس انبوه سازان استان تهران یادآوری کرد:رها کردن مشاغل کشاورزی و مهاجرت از روستا به شهر موجب بروز مشکلات تأمین مسکن شده است و باید از خود بپرسیم اگر این مهاجرت نبود، این تعداد مسکن برای کلانشهرها کافی است؟... در حال حاضر امکان ساخت خانه‌های ارزان قیمت در روستا آسان‌تر است، اما فرد باید شغل خودش را هم داشته باشد.

*500 هزار واحد مسکونی خالی در تهران داریم

مجید فراهانی(عضو شورای شهر تهران) درباره قیمت مسکن گفت: بر اساس طرح جامع مسکن سالانه باید یک میلیون واحد مسکونی احداث شود، اما آمار پروانه‌های ساختمانی نشان می‌دهد که این رقم به حدود 300 تا 350 هزار واحد رسیده است؛ یعنی شاهد به هم خوردن عرضه و تقاضا شدیم.

فراهانی افزود: در هر مسأله عرضه کم و تقاضا زیاد باشد، شاهد این وضعیت نابسامان هستیم و این در شرایطی است که براساس آمارها در تهران حدود 500 هزار واحد مسکونی خالی داریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی