گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

كارشناس حقوقی حوزه كودك: فضای مجازی جرم فروش کودک را شفاف‌تر کرده است

باقری با بیان اینکه بزه فروش کودکان همیشه وجود داشته است، گفت: فضای مجازی سبب دسترسی افراد بیشتر شده و اخبار بیشتری به اطلاع عموم می‌رسد.

1399/04/09
|
12:40

برنامه «گفت و گوی اجتماعی» رادیو گفت و گو با موضوع کودک فروشی از شیوه‌های سنتی تا اینستاگرام و با حضور سارا باقری کارشناس حقوقی حوزه کودک و وکیل دادگستری به روی آنتن رفت.

سارا باقری با تصریح بر اینکه فروش کودک یک عمل مجرمانه است، گفت: این مسئله نیازی به شاکی خصوصی ندارد و جزو جرایمی است که جنبه عمومی دارد و دادستانی زمانی که با این پدیده مواجه شود، می‌تواند در دادگاه طرح شکایت کند و اساسا هر فردی هم که با این پدیده مواجه می‌شود، باید به مراجع قضایی اعلام کند.

وی اشاره کرد: بیش از 12 سال فعالین حوزه کودک برای تصویب لایحه حمایت از کودکان فعالیت انجام دادند و شاهد اثرات مثبتی بودیم و دو هفته پیش این لایحه به تصویب رسید و قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در روزنامه رسمی منتشر شد.

این کارشناس حقوقی حوزه کودک جنبه‌های مختلف قانون حمایت از کودکان و نوجوان را تشریح و اظهار کرد: در این قانون به صراحت آمده است هر نوع معامله و خرید و فروشی که در ارتباط با کودکان صورت بگیرد، جرم محسوب می‌شود و مجازات‌های بیشتری نسبت به گذشته اعمال می‌کند.

این وکیل دادگستری ضمن اشاره به پیوستن ایران به پیمان نامه حقوق کودک در سال 72 عنوان کرد: قانون حمایت از کودکان و نوجوانان دقیقا همین مواردی که در پیمان نامه آمده است را لحاظ کرده است و بنابراین قانون داخلی مناسبی برای حمایت از کودکان داریم.

وی با بیان اینکه بزه فروش کودکان همیشه وجود داشته است، عنوان کرد: فضای مجازی سبب دسترسی افراد بیشتری شده است و اخبار بیشتری به اطلاع عموم می‌رسد و به همین جهت شاهد هستیم این موضوع بیشتر نمایان شده است و فضای مجازی بستری فراهم کرده است تا بررسی و رسیدگی به این جرم شفاف تر و سهل تر شود.

باقری تاکید کرد: برای مقابله با جرم فروش کودک باید زیرساخت‌های اجرایی را تقویت کنیم. بهزیستی به عنوان متولی و سازمانی که نسبت به کودکان بدسرپرست و بی سرپرست باید پاسخگو باشد، باید زیرساخت‌های اجرایی و امکانات لازم را فراهم کند تا کمتر شاهد خرید و فروش کودکان باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی