گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دبیر كارگروه پایش فضای مجازی انجمن سواد رسانه‌ای: مافیای انتقال کودکان، زنگ خطری برای جامعه

سارا میرقاسمی هشدار داد: مافیایی در انتقال کودک دارد شکل می‌گیرد.

1399/04/10
|
13:11

برنامه «گفت و گوی اجتماعی» رادیو گفت و گو با موضوع کودک فروشی از شیوه‌های سنتی تا اینستاگرام با سارا میرقاسمی دبیر کارگروه پایش محتوایی رسانه‌ها و فضای مجازی انجمن سواد رسانه‌ای به صورت تلفنی گفتگو کرد.

میرقاسمی با اشاره به کودک فروشی در فضای مجازی، مسئله را فراتر از انتقال کودک دانست و گفت: مسئله‌ای که ما با آن مواجهیم جرم سابیری است که دارد اتفاق می‌افتد. متاسفانه نبود ضمانت اجرایی بر جرایم سایبری یکی از مشکلاتی است که با آن مواجهیم.

وی نبودن سازمان نظارتی بر حمایت از کودک در فضای مجازی را از دیگر کاستی‌ها در حوزه کودکان مطرح و اظهار کرد: میزان تحت الشعاع قرار گرفتن حقوق کودک در فضای مجازی به خرید و فروش کودک منحصر نمی‌شود. یکی از مباحثی که چندی پیش رسانه‌ای شد و به آن پرداختیم وجود کودکان کار اینستاگرامی بود.

دبیر کارگروه پایش محتوایی رسانه‌ها و فضای مجازی انجمن سواد رسانه‌ای اظهار کرد: هرچه با وجود نبود سواد فضای مجازی، دسترسی آزاد افراد به فضای مجازی تسهیل می‌شود شاهد هستیم که والدین به راحتی حریم خصوصی کودک خود را می‌شکنند و هیچ کس نیست که متولی دفاع از حقوق این کودک در فضای مجازی باشد. عکس‌های کودکان، حریم خصوصی کودکان به کرات در فضای مجازی مورد انتشار قرار می‌گیرد و این والدین توسط هیچ مرجع ذیربطی مورد بازرسی قرار نمی‌گیرند.

وی از وجود مافیای انتقال کودکان گفت و هشدار داد: جرمی که یک زنگ خطر است مسئله انتقال کودک و نداشتن توانایی یک خانواده برای نگهداری از فرزندش و تمایل و خواسته یک خانواده برای فرزند آوری نیست. اینجا با دیدگاه روانشناختی نباید به مسئله بپردازیم بلکه مسئله مهمتر این است که مافیایی در انتقال کودک دارد شکل می‌گیرد و یک زنگ خطر جدی است مافیایی که حتی خطر دزدیده شدن نوزادان را بالا می‌برد.

میرقاسمی متذکر شد: یکی از مشکلات جدی که در این حوزه وجود دارد نبود قوانین قضایی جدی در این حوزه است. از طرفی به علت فقدان نیروی متخصص، فقدان بودجه کافی و مسائلی از این دست ما شاهد ضعف در سازمان‌هایی که ضمانت اجرایی قوانین را بر عهده می‌گیرند هستیم.

وی در خصوص چرایی سختگیری‌هایی که سازمان بهزیستی برای واگذاری فرزندان می‌کند، اظهار کرد: انتقال فرزند مسئله‌ای است که سرنوشت یک انسان را رقم می‌زند بنابراین سختگیری‌هایی که در بهزیستی برای واگذاری فرزندان وجود دارد، سختگیری‌های معقولی است که بر حسب شرایطی که برای فرزندانی که به فرزند خواندگی پذیرفته می‌شوند ایجاد شده است و سازمان بهزیستی این سخت گیری‌ها را اعمال کرده است.

دبیر کارگروه پایش محتوایی رسانه‌ها و فضای مجازی انجمن سواد رسانه‌ای با بیان اینکه در ماده 1173 به مسئله سوء رفتار والدین با کودک اشاره نشده است، عنوان کرد: آیا سوء استفاده از کودکان در فضای مجازی سوء رفتار محسوب نمی‌شود؟ نوزاد فروشی یکی از جرائم تضعیف حقوق کودک در فضای مجازی است همچنین یکی از جرائم تضعیف حقوق کودک در فضای مجازی به کارگیری کودکان توسط خود والدین است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی