گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

کلید "فراکسیون رسانه و فضای مجازی" زده شد

به گفته یک نماینده مجلس کلید فراکسیون رسانه و فضای مجازی با 53 امضا برای دستور کار زده شد و در نهایت به ایجاد کمیسیون دائمی فضای مجازی منتج می‌شود.

1399/04/10
|
14:30

لطف الله سیاهکلی(نماینده منتخب مجلس یازدهم) در برنامه گفت وگوی اجتماعی درباره فضای مجازی گفت: باید پارادایم ذهنمان را از مسائل امنیتی به خدمت محور تغییر دهیم و نباید فضای مجازی را به عنوان رسانه بشناسیم بلکه عرصه زندگی است و اصل ارائه خدمات است، چون فضای مجازی بهترین سیستم ارائه خدمت را دارد که هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده برنده هستند.

وی افزود: ما بیشتر به جای پرداختن به موضوعات هویتی و امنیتی باید بیشتر روی این تمرکز کنیم که تا چه اندازه فضای مجازی می‌تواند به بشریت خدمت کند و در زمان و مکان صرفه‌جویی کند و انسان را از مواهب الهی بهره‌مند و ارتقا دهد.

سیاهکلی ادامه داد: من کلید فراکسیون رسانه و فضای مجازی را با 53 امضا برای دستور کار زدم و دوم اینکه کمیسیون ویژه فضای مجازی را راه می‌اندازیم و بعد از 5 یا شش ماه به کمیسیون دائمی فضای مجازی خواهیم رسید.

*تشکیل کمیسیون فضای مجازی منتفی است

محمدحسن آصفری(عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس) در خصوص اینکه تا چه اندازه بحث تشکیل کمیسیون فضای مجازی و الکترونیک جدی است، گفت: این موضوع چندان جدی نیست چون شورایی به نام فضای عالی فضای مجازی داریم که آقای جهرمی گفتند قانون چندانی در فضای مجازی وجود ندارد و شورای عالی فضای مجازی می‌تواند قانونگذار باشد و وظیفه ورود به فضای مجازی به صورت جدی را دارد و ریاست آن با عالی‌ترین مقام کشور یعنی رئیس جمهوری است که با حضور وزیر ارتباطات و صنعت و وزرای مختلف تشکیل می‌شود.

وی ادامه داد: پیشنهاد نمایندگان بود که کمیسیونی برای فضای مجازی شکل بگیرد، اما فضای مجازی مختص یک کمیسیون نیست و یک بخش آن امنیتی و مربوط به کمیسیون امنیت ملی و بخشی مربوط به کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجلس است و زیرساخت‌ها نیز مربوط به صنایع می‌‌شود و تنها مربوط به یک کمیسیون خاص نیست و حدود 5 کمیسیون مجلس درگیر فضای مجازی هستند.

آصفری یادآور شد: موضوع فراکسیون فضای مجازی در حال شکل‌گیری است و خیلی از نمایندگان محترم علاقه‌مند به حضور در فراکسیون فضای مجازی هستند که ثبت نام کردند و به زودی کمیسیون‌ها کار خود را شروع می‌کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی