گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نگرانی یک نماینده از بی‌اخلاقی‌های مجازی؛ خیز مجلس برای وضع مقررات جدید

منتخب مردم قزوین در مجلس گفت: مادر سه فرزند در مقاطع سنی مختلف هستم و نگرانم در فضای مجازی به محتوایی دست پیدا کنند که مناسب سن آنها نباشد.

1399/04/11
|
09:30

فاطمه محمدبیگی(نماینده منتخب مردم قزوین در مجلس یازدهم) درباره فضای مجازی و آنچه در مجلس مطرح است، به برنامه گفت وگوی اجتماعی رادیو گفت و گو اظهار داشت: یکی از مواردی که از وزیر درخواست کردم، برقراری عدالت در شبکه زیرساختی ارتباطات است که الآن در منطقه الموت درگیر آن هستند و برای عدالت آموزشی دانش‌آموزان نیاز به تجهیز پوشش اینترنت در این منطقه است.

محمدبیگی افزود: مشکل دیگر ما مدیریت فضای مجازی است و تنها بحث فیلترینگ مطرح نبود بلکه هدایت و مدیریت فضای مجازی را مطالبه می‌کنیم، چون خانواده‌های ما به شدت درگیر آسیب‌های فضای مجازی هستند و مباحث قانونی آن نیاز به رسیدگی دارد و در این زمینه قوانین کم و خلأ قانونی داریم.

وی حمایت از پیام رسان داخلی و کسب و کارهای فضای مجازی در شبکه ملی اطلاعات را با اهمیت دانست و افزود: اگر بتوانیم این روند را در کشور تقویت کنیم، نیازی نداریم که پیام‌های ما به سرور خارجی برود و برگردد و با این روش هم سرعت اینترنت در کشور افزایش پیدا می‌کند و هم می‌توانیم امنیت داده‌ها را حفظ کنیم.

محمدبیگی ادامه داد: در فضای اجتماعی و خانوادگی متأثر از فرهنگ غربی هستیم و بار عمده ترافیکی به پیام رسان داخلی تعلق می‌گیرد و تولید محتوای داخلی کم است که باید بیشتر شود تا فضای مجازی را خودمان مدیریت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: من مادر سه فرزند در مقاطع سنی مختلف هستم و نگرانم به محتوایی دست پیدا کنند که مناسب سن آنها نباشد. در کشورهای پیشرفته مثل چین، روسیه و آمریکا طبقه بندی مخاطب صورت می‌گیرد و اینترنت کودکان متفاوت با دانشجو و استاد است و ما اصلا در این زمینه مخاطب سنجی نداشتیم و دسته بندی انواع مخاطب را مدنظر قرار ندادیم و یک کار فله‌ای در حوزه ارتباطات صورت گرفته و نیازمند ایجاد قوانین جدید هستیم.

محمدبیگی خاطرنشان کرد: من به تازگی وارد مجلس شدم و در فراکسیون جمعیت و خانواده بنا داریم برای دسترسی به اینترنت در خانواده مقررات ویژه‌ای وضع کنیم و بد نیست کمی فرهنگ سازی این کشورها را یاد بگیریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی