گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

اشتغال و ازدواج دهه شصت کلافِ سردرگمی است

نورالله پاشا معتقد است دهه شصتی‌ها بعد از جنگ دچار شکاف نسلی شدند و آموزش، اشتغال و ازدواج این نسل تازه وارد خیلی مبهم‌تر از دهه 50 یا 40 بود.

1399/04/14
|
12:47

برنامه گفت‌و‌گوی اجتماعی با موضوع «دهه شصتی ها، معضل یا فرصت؟» با حضور نورالله پاشا(رئیس اداره ارزیابی و نظارت بر فعالیتهای سازمان‌های مردم نهاد وزارت ورزش و جوانان) و ارتباط تلفنی با زهرا شیخی مبارکه(نماینده مجلس یازدهم) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

نورالله پاشا درباره اینکه آیا برنامه‌ای برای نسل‌های مختلف وجود دارد یا خیر، گفت: دهه شصتی‌‌ها مجموعه نسلی متفاوت از نسل‌های دیگرند و به طور کلی هرکدام از نسل‌ها مشخصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی متفاوتی دارند و این ویژگی تنها مربوط به ایران نیست بلکه مرتبط با کل دنیاست.

پاشا افزود: نسل‌های جدید با تکنولوژی‌ و شرایط اجتماعی و اقتصادی جدید به دنیا می‌آیند و آموزش می‌بینند و شغل می‌گیرند و به دانشگاه می‌روند و ازدواج می‌کنند که انجام تمام این کارها در هرنسلی متفاوت است. تفاوت این مشخصات به دلیل دوره‌های اجتماعی متفاوت است.

رئیس اداره ارزیابی و نظارت بر فعالیتهای سازمان‌های مردم نهاد خاطرنشان کرد: یک زمان وقتی صحبت از جامعه مدرن می‌شد، وبر آن را تعریف می‌کرد که در آن بروکراسی بود، اما امروز وقتی از جامعه مدرن و پسامدرن صحبت می‌کنیم، خیلی پویاست و نوع اشتغال امروز با 10 سال پیش متفاوت و حتی نوع آموزش و ازدواج هم فرق کرده است.

وی افزود: هرکدام از این ویژگی‌های جدید در عصرهای مختلف گاهی با نسل‌های مختلف در تضادند و نسلی که بعد از انقلاب آمد، این شکاف بیشتر شد و نسل جدید تقریباً از نسل‌های قبل بریده می‌شود و این شکاف بزرگ نسل دهه شصت را متمایز کرده و چون این نسل تازه وارد شد، آموزش، اشتغال و ازدواجشان خیلی مبهم‌تر از دهه 50 یا 40 بود.

پاشا درباره اینکه چقدر وزارت ورزش و جوانان توانست موضوع ازدواج جوانان را پیگیری کند، بیان کرد: ما درباره راه‌های ساده‌تر در حوزه جوانان از جمله ازدواج و نبود قانون صحبت می‌کنیم. وقتی مسائل اجتماعی می‌شود، به دلیل انتزاعی شدن آن را رها می‌کنیم و به سراغ مسائل عینی‌تر می‌آییم.

ما فرآیندی را به لحاظ اجتماعی فرهنگی تعریف نکردیم که یک بچه از زمان مدرسه پسر و دختر باید چه نوع ارتباطی با هم داشته باشند تا به زمان دانشگاه برسد و به ازدواج بینجامد. ما برای دوران دانشگاه و دبیرستان هیچ مسیر و الگویی نداریم که در نهایت به ازدواج ختم شود.

*قانون‌های مرتبط با جوانان عملیاتی نشد

زهرا شیخی مبارکه (نماینده مجلس یازدهم) درباره جوانان و ازدواج آنها گفت: جوانان فرصت اساسی برای کشورمان هستند اما شرایطی باید برای آنها فراهم شود که نگرانی دیگری نداشته باشند. دولت و سیستم تصمیم‌گیرنده باید شرایطی فراهم کنند که بدون دغدغه ازدواج کنند.

شیخی در رابطه با موضوع نبود قانون در خصوص جوانان عنوان کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 86 پیشنهاداتی برای جوانان که به صورت قانون دربیاید و از طرف وزارت بهداشت باشد، تقدیم مجلس شد، اما عملیاتی نشد. به عنوان مثال، مرخصی زایمان خانم‌ها که نه ماهه تصویب شده، اما در عمل خانم‌های جوان شاغل برای استفاده از این مرخصی تا زمانی که به دیوان عالی کشور شکایت نکنند، نمی‌توانند نتیجه بگیرند.دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی