گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دبیر انجمن متخصصان عفونی: بازگشایی سریع اماکن عامل شیوع موج دوم کروناست

آمیتیس رمضانی معتقد است سرعت بازگشایی اماکن عمومی یا برطرف کردن سریع مشکلات اقتصادی موجب شیوع موج دوم کرونا شد.

1399/04/17
|
10:23

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع«دوگانه کرونا بین ترسیدن و نترسیدن» با حضور آمیتیس رمضانی(دبیر انجمن متخصصان عفونی و مدیر گروه تحقیقات بالینی) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدای این برنامه، رمضانی درباره جزئیات ویروس کرونا گفت: با ویروسی از خانواده کرونا مواجهیم و می‌دانیم که خیلی مسری است و درمان قطعی برای آن نداریم و برای کنترل بیماری تنها راه پیشگیری است و همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است.

وی افزود: ما دوره‌ای را پشت سر گذاشتیم که خیلی نکات بهداشتی رعایت شد و مراکز عمومی به دلیل بیماری همه‌گیر کرونا بسته شد و خیلی هم خوب پیش رفتیم تا حدی که میزان مرگ و میر ما به روزی 37 نفر هم رسید که به نسبت آمار بالای شروع بیماری رقم خوبی بود تا اینکه به دلایل اقتصادی به مرحله بازگشایی مراکز عمومی رسیدیم و به نظر رسید از یک طرف این بازگشایی مناسب نبود و دوم اینکه به ناگهان مردم احساس کردند تمام مشکلات حل شده و به گونه‌ای انگار حساسیت خود را از دست دادند.

دبیر انجمن متخصصان عفونی عنوان کرد: برای پیشگیری از همه‌گیری کرونا تنها وزارت بهداشت دخیل نیست و چند مرکز باید با هم تعامل داشته باشند و نتیجه و برآیند آن از درون سیستم می‌تواند مفید باشد. به نظر می‌رسید در بخش‌هایی این موضوع به خوبی پیش نرفت و این می‌تواند مربوط به سرعت بازگشایی اماکن عمومی یا برطرف کردن سریع مشکلات اقتصادی باشد.

رمضانی افزود: همین باعث شد بازگشایی به درستی انجام نگیرد و روی بسیاری از نکات مانند برداشتن طرح ترافیک اصرار داشته باشند و از طرف دیگر مردم حساسیت اولیه خود را از دست دادند و بعد از مدتی خسته شدند.

وی با بیان اینکه یکی از موارد عجیب برایم مردمی بود که فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کردند و ماسک نمی‌زدند و در ادامه افزود: بعضی از مردم معتقد بودند شاید با سرایت زودتر بیماری از این ترس همیشگی ابتلا به بیماری رها شوند، اما ما نمی‌دانیم که شاید فردی درجات شدید بیماری کرونا را می‌گیرد.

رمضانی ادامه داد: مشخص و قابل پیش‌بینی نیست این بیماری در چه کسی به صورت خفیف بروز می‌کند و‌ مورد بعد اینکه هنگام ابتلا تمام اطرافیان بیمار از جمله خانواده و فرزندان آلوده می‌شوند و مسئولیت ابتلای آنها به عهده کسی است که بهداشت را رعایت نکرده و در افراد مسن نیز به شکل شدیدی به این بیماری مبتلا می‌شوند.

دبیر انجمن متخصصان عفونی در پاسخ به اینکه مردم چطور باید باور کنند که این بیماری عفونی بدن را از کار می‌اندازد گفت: مشکل اینجاست که به دلیل ندیدن ویروس افراد متوجه خطر و اهمیت آن نمی‌شوند و بارها دیدیم که افراد دستکش به دست دارند و با همان دستکش به سر و صورتشان دست می‌زنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی