گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس پژوهشكده مطالعات اقتصادی دانشگاه الزهرا: بیکاری کشورهای جهان سوم موجب رشد مشاغل اینستاگرامی است

راغفر معتقد است وقتی جوان در کشورهای درحال توسعه با مشکل اشتغال روبرو باشد زیاد در این مکان‌ها پرسه می‌زند و مشاغل بر مبنای درآمد اینستاگرامی به وجود می‌آید.

1399/05/05
|
07:31
|

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع «درآمدهای اینستاگرامی، درآمد 600 میلیونی بدون مهارت و بدون مالیات» در تماس تلفنی با حسین راغفر(استاد تمام گروه اقتصاد و رئیس پژوهشکده مطالعات اقتصادی دانشگاه الزهرا) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدای برنامه، راغفر در پاسخ به اینکه آیا ما کند عمل می‌کنیم یا اقتصاد دیجیتال برای ما در کشور مهم نیست، گفت: فضای مجازی خیلی گسترده با ظرفیت مثبت و منفی زیاد است و با این سلبریتی‌ها گاهی جو منفی می‌شود.

وی افزود: تغییر فرهنگ سرمایه‌داری و تحول تکنولوژی ماهواره‌ای ظرفیت‌های بی‌سابقه‌ای را به وجود آورده که در ایجاد این شرایط بی‌تأثیر نیست.

این استاد اقتصاد تشریح کرد: یکی از وجوه سرمایه‌داری تأثیرگذاری در نظام معرفتی جوانان و افراد مختلف است و شاید این موضوع در کشورهای صنعتی کمتر باشد تا جهان درحال توسعه که مردم مشکل اشتغال دارند.

راغفر افزود: وقتی جوان بیکار باشد زیاد در این مکان‌ها پرسه می‌زند و این مشاغل به وجود می‌آید و برای تخریب فرهنگ‌ها و استحکام سرمایه‌داری در دنیا رشد می‌کند و این کاملاً هدفمند است.

رئیس پژوهشکده مطالعات اقتصادی دانشگاه الزهرا یادآوری کرد: اقتصاد کشور مبتنی بر دلالی و سفته بازی است و در این فعالیت‌ها بیشترین سود و درآمد به وجود می‌آید و اشتغال منجر به تولید نمی‌شود و علاوه براین، یک میلیون جوان سالانه وارد بازار کار می‌شوند و باید انتظار داشت در این جامعه چنین اتفاقی رخ دهد.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم تولید خود را به سمت خدمات صرف ببریم، بلکه خدمات باید بر مبنای تولید باشد و هیچ جای دنیا خدمات به تنهایی کار نمی‌کند و مثل نرم‌افزاری است که باید روی کامپیوتر تولیدی کار کند.

راغفر عنوان کرد: ما یک جامعه مصرف‌گرا هستیم که آخرین تکنولوژی‌های دنیا را وارد می‌کنیم و بلد نیستیم از آن استفاده کنیم، اما چون این‌ها مرتبط با بخش اقتصاد نیست و جنبه مصرفی دارد، در همان حد می‌ماند و معتقدم منافعی در داخل قدرت وجود دارد که مانع پیشروی ما به سمت اقتصاد مولد می‌شود که کاملاً مبتنی بر دلالی و سفته بازی است.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه اگر کسی وارد بازار سهام شود روزانه 5 درصد به او بدون کار کردن تعلق می‌گیرد، افزود: اقتصاد مبتنی بر تلاش و خلاقیت در کشور ما محکوم به فناست. پیامدهای اجتماعی این موضوع رشد سلبریتی‌های مختلف و تشویق فرهنگ مصرفی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی